ESC: Reklamaci teď zvládnete v 25 jazycích

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2014

Každý tu situaci zná. Jste na dovolené v zahraničí a reklamaci zboží nebo stížnost na službu vyřizujete rukama nohama, protože místní jazyk neovládáte. Rychlou pomoc v těchto situacích nabízí nová mobilní aplikace sítě Evropských spotřebitelských center. Okamžitě sdělí vaše práva týkající se nejčastěji řešených problémů a pro vybrané situace přidá i konkrétní věty ve 23 jazycích EU, norštině a islandštině.

Aplikace nazvaná „ECC-Net Travel“ je dostupná v Google Play, App Store a Windows Phone Store. Když si aplikaci stáhnete do chytrého mobilního zařízení, máte svá práva při ruce. V češtině si přečtete, co můžete požadovat v konkrétních situacích, jako je například zpoždění a zrušení letu nebo problém s ubytováním. Když budete chtít vůči obchodníkovi vznést požadavek, aplikace vám nabídne text v jazyce země EU, ve které se nacházíte. Dalšími oblastmi, kterým se aplikace věnuje, jsou například nákup v obchodě, železniční, lodní a autobusová doprava, pronájem vozidla nebo lékařské ošetření. 

V sekci „Dobré vědět“ naleznete například kontaktní údaje ambasády v dané zemi EU a obecné informační služby EU Europe Direct, stejně jako informace poukazující na maximální ceny roamingu v rámci EU i varování před neuváženým podpisem smlouvy o tzv. timeshare či účastí v holiday klubech. 

Informace o právech v uvedených oblastech vycházejí z evropských nařízení a směrnic, nereagují tedy na případné mírné odlišnosti v jednotlivých státech. Samotný základ daný evropskými předpisy však nabízí slušnou míru ochrany. 

Může se stát, že se člověk ve sporu s obchodníkem z jiné země EU, Norska či Islandu dostane do situace, kterou nebude možné vyřešit s pomocí aplikace, a tak je v ní uveden i kontakt na Evropské spotřebitelské centrum, které v takových případech bezplatně asistuje.

Evropské spotřebitelské centrum (ESC) poskytuje spotřebitelům informace o jejich právech na jednotném evropském trhu. Právníci ESC bezplatně pomáhají spotřebitelům řešit jejich problémy s obchodníky z jiných zemí EU, Islandu či Norska. 

Kontakty na ESC pro ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: esc@coi.cz
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz

Přihlásit