Nenechte si vzít svůj starý vysavač!

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 17.7.2014   

Vynalézavost podomních prodejců nezná mezí. Už jsme zvyklí na to, že důvěřivým lidem z domácí prezentace zůstává předražené a mnohdy nefunkční zboží, zatímco prodejci spokojeně odcházejí i s desetitisícovými obnosy. Někteří obchodníci jdou však ještě dál a na odchodu si vezmou i váš funkční vysavač. To proto, abyste si odstoupení od smlouvy raději dvakrát rozmysleli.

Obchodníci nabízející vysavače během domácí prezentace na místě podepisují se zákazníkem smlouvu a rovnou mu doma nechávají předváděný výrobek. Potud je to běžná praxe. Někteří obchodní zástupci se s tím však nespokojí a vezmou lidem při odchodu jejich dosud funkční staré zařízení, aniž by jim vydali nějaké potvrzení.

Spotřebitelský problém? Volejte poradnu dTestu na telefonním čísle 299 149 009. Naši poradci jsou připraveni vám pomoci každý všední den od 9 do 17 hodin.

Pokud si spotřebitel posléze nákup rozmyslí a využije svého zákonného práva na odstoupení od smlouvy ve 14 denní lhůtě od převzetí zboží, pak stojí před problémem, že až vrátí nechtěný vysavač, nebude mít žádný. Na vrácení zaplacené kupní ceny zákon pamatuje a ukládá prodejcům povinnost vrátit do 14 dnů od oznámení odstoupení získaný obnos. Navrácení starého vysavače se však řídí obecnými pravidly o bezdůvodném obohacení. K vydání vysavače tudíž musí spotřebitel prodejce vyzvat a ideálně určit, do kdy nejpozději má být vrácen. Situace se ještě komplikuje, pokud spotřebitel nemá doklad, že vysavač prodejci předal a ten si ho odnesl. Není-li prodejce ochoten vrátit starý domácí spotřebič zpět, nezbývá nic jiného, než se obrátit s žalobou na soud. Nicméně prokázat skutečnost, že vám obchodní zástupce vysavač odnesl, nebude snadné.

Popsané peripetie si můžete ušetřit tím, že si váš starý spotřebič ponecháte. Přeci jen je vaším majetkem a může být i nadále. Druhý vysavač se v domácnosti neztratí. A pokud už se při nákupu nového vysavače rozhodnete váš starý spotřebič prodejci přenechat, nechte si vystavit potvrzení, kdy a komu jej předáváte.

Jiná situace je, pokud prodejce od spotřebitele převezme již nefunkční vysavač. Zbavujete-li se nefunkčního spotřebiče při nákupu nového, pak je prodejce povinen zajistit zpětný odběr starého elektrozařízení. Pokud jej obchodníkovi předáte za účelem ekologické likvidace, bude s ním nakládat jako s elektroodpadem a zpět jej jistě žádat nebudete.

Závěrem nezbývá než podotknout, že nejlepší způsob, jak předejít obtížím, je vůbec nepouštět podomní prodejce k sobě domů.


Přihlásit