Obchodní řetězce: Zlato z regálů

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2020 Obsah květnového dTestu

Publikováno v časopise 8/2007

Kdo chce prodávat v obchodním řetězci, musí se zapojit spoustou vstupních poplatků. Tyto superdesátky pouštějí českým výrobcům žilou v rozsahu mnoha miliard korun ročně.

Kdo by nechtěl prodávat své výrobky v obchodech, kam se lidé jen hrnou? Ale chcete vědět, kolik inkasují obchodní řetězce od svých dodavatelů za umístění zboží v regálech? O tom se u nás nemluví. Na to se musíte zeptat u sousedů na druhém břehu řeky Moravy.
Zpráva o stavu slovenského zemědělství uvádí na straně 47 pozoruhodný údaj: v zemi našich bývalých spoluobčanů jsou to dvě miliardy Sk. Tuto částku formou různých poplatků odvedli slovenští výrobci potravin za devět měsíců roku 2005 obchodním řetězcům, aby v nich mohli prodávat. Zisk potravinářského odvětví na Slovensku v daném roce přitom činil 1,83 miliardy Sk při tržbách necelých sto miliard korun. Znamená to, že větší díl zisku z potravinářské výroby u našich donedávna krajanů odplouvá k obchodníkům.

Je to vůbec poprvé, kdy oficiální materiál z pera vlády dává veřejně nahlédnout pod pokličku tabuizovaného byznysu, který se kolem obchodních řetězců točí. Ač jsou praktiky obchodních řetězců obdobné, v Česku nemáme tak zmapovanou půdu dodavatelsko-odběratelských vztahů. Všichni potravináři sice o překot naříkají, jak je řetězce dřou a tlačí ke zdi vyděračskými dopisy, jenže když je mají ukázat, rozhostí se dusné mlčení.


Přihlásit