dTest: Prací prostředky na barevné prádlo – zázraky nečekejte

Obsah srpnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2022 Obsah srpnového dTestu

Vydáno: 8.7.2014   

Šetrnost k barvě při praní prádla a účinné odstraňování skvrn jsou dvě věci, které dosud nejdou dohromady. Ukázal to test pracích prostředků na barevné prádlo, který ve svém červencovém vydání otiskl spotřebitelský časopis dTest. Žádný z testovaných prášků a gelů nedosáhl na velmi dobré hodnocení. Laboratorní zkoušky také ukázaly, že mezi účinností prášků a gelů na barevné prádlo jsou minimální rozdíly.

Z 18 testovaných produktů pouze jeden prášek a jeden gel dosáhly na dobré hodnocení, výkon většiny ostatních byl pouze uspokojivý. „Prací prostředky na barevné prádlo mají chránit barvy, a tak standardně neobsahují bělidla ani optické zjasňovače, které univerzálním pracím práškům a gelům pomáhají bojovat s některými typy skvrn. Výsledkem je, že si nedokáží tak dobře poradit se špínou. O něco lepších výsledků dosáhly prášky než gely, ale rozdíl není výrazný,“ shrnuje výsledky testu Daniel Pavlis, vedoucí redakce časopisu dTest.

Laboratoř měřila schopnost jednotlivých prostředků poradit si s různými typy skvrn: mastnými (hovězí tuk, make-up, minerální oleje), pigmentovými (čokoláda, tráva, krev, mrkev) a bělitelnými (černý čaj, káva, borůvky, rajčata). Hodnotitele zajímala i míra zapírání, tedy přenosu špíny a jejího následného rozptýlení po ostatním prádle.

Nejhůře z testovaných prášků si se špínou poradil výrobek Lanza Color Max3, který získal špatné známky za odstraňování všech uvedených typů skvrn. Mezi hodnocenými produkty patřil k těm dražším, jedna prací dávka vyjde spotřebitele na 7,90 Kč, zatímco vítěz testu vypere jednu dávku za 4,40 Kč. Mezi gely dopadl nejhůře Tesco value Washing Gel for Colours, který měl při praní problémy se všemi typy skvrn. Přitom měl jedno z nejvyšších dávkování z testovaných gelů. Navíc nedokázal bránit zašednutí látky při opakovaných praních.

Testy ukázaly, že pro prací prostředky na barevné prádlo jsou zcela nepřekonatelnou výzvou skvrny od černého čaje – v této zkoušce propadly všechny prací prášky i většina gelů. Podobné to bylo i se skvrnami od borůvek. Výsledky tak potvrdily, že s kategorií bělitelných skvrn si tyto prací prostředky poradí nejhůře. Z pigmentových skvrn dělala práškům problém čokoláda, gelům zase krev.

„Na dobrý celkový výsledek dosáhl jediný gel (Persil Expert Color) a jediný prášek, vůbec nejlevnější výrobek v testu Denkmit Aktive-Schutz Colorwaschmittel z drogerie dm. Ani od nich ale nečekejte zázraky,“ uzavírá Daniel Pavlis.

Kontakty pro média:
Daniel Pavlis, pavlis@dtest.cz, tel.: +420 734 122 891
Vanda Jarošová, jarosova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

dTest, o.p.s. je největší českou organizací na ochranu spotřebitele, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Přihlásit