dTest a ESC: Pozor, smlouvu o zájezdu uzavřete i jedním klikem

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 3.7.2014   

Někteří lidé si myslí, že když nepodepíší vytištěnou smlouvu o zájezdu, tak pro ně není žádná objednávka závazná. Na to pozor. Při vybírání dovolené na webech zahraničních a nově i českých cestovních kanceláří mohou spotřebitelé vinou nepozornosti přijít ke značné finanční újmě. Stačí k tomu prakticky jediné kliknutí.

V řadě případů dochází k tomu, že jsou lidé povinni zaplatit vysoký storno poplatek za zrušení objednaného zájezdu především u německých cestovních kanceláří. Stačí totiž, aby na webu – u zájezdu, o němž uvažují – uvedli své jméno a e-mail, klikli na příslušné políčko a smlouva je uzavřena. „Podle německých pravidel pro uzavření cestovní smlouvy, stejně jako podle pravidel nového občanského zákoníku v České republice, totiž platí, že smlouvu lze uzavřít i prostřednictvím internetu. Jestliže při potvrzení objednávky spotřebitel odsouhlasí políčko typu „závazně objednávám“, lze plnění smlouvy, a tedy i povinnost platby, právně vymáhat,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

S těmito problémy se ve své praxi často setkává Evropské spotřebitelské centrum (ESC). Vesměs jde o případy, kdy spotřebitelé ne zcela rozuměli německy, a tak si nevšimli, že políčko je opatřeno formulkou „závazně objednávám“. „Tito lidé se pak na ESC obracejí s prosbou o pomoc s tím, že se jim storno poplatky zdají neúměrně vysoké a nechtějí je platit. Storno poplatky mohou zcela v souladu s právními předpisy některých zemí dosahovat až 100 % ceny objednaného zájezdu. Někdy se sice podaří případ vyřešit díky dobré vůli pořadatele zájezdu, ale není to pravidlem,“ upozorňuje Tomáš Večl, ředitel Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci.

Jakých chyb se lidé při vybírání dovolené například dopouštějí? Objednají si „pro jistotu“ dva zájezdy s tím, že si pak jeden vyberou a druhý zruší. To byl případ jednoho spotřebitele, který byl nemile překvapen, že po zrušení jednoho z pobytů přišla od německé cestovní kanceláře faktura na zhruba 27 tisíc korun, což odpovídalo 70% výši storno poplatku. Jiná zákaznice si údajně chtěla jen vyzkoušet, jak bude vypadat způsob placení. Jenže než na webu došla k platbě, uzavřela smlouvu o daném zájezdu, o který ve výsledku neměla zájem. V tomto případě šlo o téměř 32 tisíc korun.

Čeští spotřebitelé často mylně argumentují, že nic nepodepsali a nic nezaplatili, a tudíž je vše nezávazné. Jsou zvyklí na písemnou formu smlouvy o zájezdu, kde je ke stvrzení závazku nutný jejich podpis. Takový postup už ale s novým občanským zákoníkem není nutný ani v Česku. „Pamatujte také, že smlouva o zájezdu uzavřená se zahraniční cestovní kanceláří se zpravidla bude řídit právem země, v níž daná kancelář sídlí. Například v případě německých kanceláří to tedy bude německými právními předpisy,“ uzavírá Lukáš Zelený.

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Vanda Jarošová, jarosova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110
Ondřej Tichota, otichota@coi.cz, tel.: +420 731 553 653

 

dTest, o.p.s. je největší českou organizací na ochranu spotřebitele, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Evropské spotřebitelské centrum ČR se zabývá právy spotřebitelů při nakupování v jiných zemích EU, Norsku a na Islandu. Poskytuje spotřebitelům informace o jejich právech a také jim pomáhá mimosoudně řešit přeshraniční spory s obchodníky z uvedených zemí. Je jedním z 29 členů sítě Evropských spotřebitelských center (ECC-Net) a je financováno Evropskou komisí a Českou obchodní inspekcí, při níž působí. Více na www.evropskyspotrebitel.cz.


Přihlásit