dTest: Opalovací přípravky pro děti – třetina nesplnila deklarovanou voděodolnost

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 1.7.2014   

Opalovací přípravky pro děti by měly mít vysokou úroveň ochrany před slunečními paprsky a měly by chránit i při pobytu ve vodě. Testy odhalily problém s účinností ochrany u nejdražšího z testovaných výrobků i fakt, že více než třetina přípravků není dostatečně voděodolná. Některé výrobky obsahovaly potenciálně rizikové látky. Mezi nekvalitními výrobky byly drahé přípravky prodávané v lékárnách.

Spotřebitelský časopis dTest nechal otestovat 16 opalovacích přípravků s vysokou a velmi vysokou ochranou určených pro děti. Laboratorní zkoušky ukázaly, že drahá kosmetika z lékárny neznamená sázku na jistotu. „Nejhorší, nedostatečné hodnocení dostaly dva výrobky dostupné v lékárnách - Avène Minerální mléko SPF 50+ a Daylong Kids SPF 50. Ty přitom byly nejdražším a třetím nejdražším výrobkem v testu, za litr výrobku Avène zaplatí spotřebitelé 5500 korun,“ uvedl Daniel Pavlis, vedoucí redakce časopisu dTest.

Oba uvedené výrobky na obalu deklarovaly vysokou, respektive extrémní voděodolnost, při zkouškách ověřujících účinnost ochrany při koupání však neobstály. Minerální mléko Avène navíc poskytuje příliš nízkou ochranu před UVA zářením, které stejně jako UVB záření zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže a přispívá ke stárnutí pokožky. Zmiňovaný výrobek Daylong zase obsahuje potenciálně rizikový sluneční filtr OMC (ethylhexyl methoxycinnamát) patřící mezi takzvané endokrinní disruptory, látky narušující hormonální systém. Stejnou látku našla laboratoř i v dalších dvou výrobcích.

S výjimkou opalovacího přípravku Avène neměly testované výrobky problém s účinností ochrany proti slunečnímu záření. Co do voděodolnosti je ovšem situace o dost horší. „Všechny hodnocené přípravky na obalu uváděly, že jsou voděodolné či vysoce voděodolné, nicméně u více než třetiny z nich laboratoř prokázala, že se jedná o plané sliby,“ říká Daniel Pavlis. Přitom v případě dětí, které se ve vodě často cachtají téměř neustále, je voděodolnost přípravku důležitá, protože sluneční paprsky působí ve vodě neméně intenzivně než na vzduchu.

Testy ukázaly, že pro opalovací přípravky poskytující dobrou úroveň ochrany a naplňující i požadavek voděodolnosti není třeba chodit do lékárny a utrácet za ně horentní sumy. Vítězi testu se staly Ladival mléko na ochranu proti slunci pro děti 50+ a nejlevnější výrobek v testu Cien Sun Opalovací sprej for Kids 50 (Lidl). Dobré hodnocení získaly i výrobky privátních značek drogerií. Bez zajímavosti není ani fakt, že hlavním rozdílem mezi kosmetikou určenou speciálně pro děti a tou pro dospělé jsou kreslená zvířátka na obalu a často vyšší cena. „Kvalitní voděodolné opalovací mléko s vysokou či velmi vysokou ochranou je pro děti vhodné bez ohledu na to, zda je pro děti předurčené, či ne,“ uzavírá Daniel Pavlis.


Kontakty pro média:
Daniel Pavlis, pavlis@dtest.cz, tel.: +420 734 122 891
Markéta Barošová Lajdová, lajdova@dtest.cz, tel.: +420 777 132 159

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

dTest, o.p.s. je největší českou organizací na ochranu spotřebitele, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
 


Přihlásit