Test opalovacích přípravků pro děti 2014

Opalovací přípravky pro děti by měly mít vysokou úroveň ochrany před slunečními paprsky a měly by chránit i při pobytu ve vodě. Test ukázal na problém s ochranou u jednoho z šestnácti výrobků a zároveň odhalil, že více než třetina přípravků není dostatečně voděodolná. Mezi nekvalitními výrobky jsou často drahé přípravky prodávané v lékárnách. Z privátních značek obchodních řetězců a drogerií se dá vybrat, a to i za rozumnou cenu. 

Děti a slunce jsou dvě zásadní věci přinášející mnohým životní radost. Děti a slunce ovšem také mohou představovat rizikovou kombinaci. Na potomky stavějící na pláži hrady z písku je radost pohledět, ale vyžaduje to i velkou dávku obezřetnosti. Děti se na slunci snadno spálí a ne jen proto, že mají méně rozumu a v zápalu hry se snadno „zapomenou“; dětská pokožka je k poškození intenzivním slunečním zářením mnohem náchylnější než kůže dospělých. Navíc zde více než kde jinde platí, že prevence je veledůležitá.

Časté spálení v dětství si kůže pamatuje po celý život a každé spálení se přičítá ke zvýšení rizika vzniku rakoviny kůže v pozdějším věku. Viditelné poškození pokožky sluncem je přitom jen posledním ukazatelem. Značná část následků působení slunečních paprsků je totiž neviditelná.

Zodpovědnost je v tomto případě na rodičích. Abyste jí snáze dostáli, otestovali jsme pro vás 16 opalovacích přípravků vhodných pro děti. Ty charakterizují především dvě vlastnosti. Vysoká úroveň ochrany a voděodolnost, tedy ochrana účinná i při koupání.

Zatímco s účinností ochrany většina testovaných přípravků problém nemá (i když hříšníka jsme také našli), ve voděodolnosti je situace poněkud horší a výrobci slibují něco, co neplní. U výrobků pro děti je to ještě více zarážející. Navíc některé z nich obsahovaly potenciálně rizikové látky, za jejichž přítomnost, která rozhodně není nezbytná, jsme udělovali špatné známky.

Níže si můžete stáhnout detailní výsledky testu pěti opalovacích přípravků pro děti.


Testované opalovací přípravky (porovnat)


Přihlásit