Jak vybrat špagety

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2018 Obsah prosincového dTestu

Aktualizováno: 25.6.2014

Špagety patří mezi těstoviny, to znamená, že jsou vyrobeny tvarováním nekynutého a chemicky nekypřeného těsta. Na obalu se uvádí druh použité obiloviny a způsob jejího mletí. To znamená, zda jsou celozrnné, semolinové z hrubé krupice pšenice tvrdé či z mouky běžné pšenice měkké, jinak též pšenice obecné. V českých obchodech jsou i špagety a jiné těstoviny z kukuřice, případně dalších méně běžných obilovin. Kromě mouky a vody mohou být do těstovin přidána i vejce nebo vaječné výrobky.

Sušené či nesušené? Liší se obsahem vody. Sušené těstoviny musí mít obsah vlhkosti nejvýše 13 procent hmotnostních, na jejich obalu se uvádí datum minimální trvanlivosti. Nesušené těstoviny musí mít nejméně 20 procent vlhkosti, označují se dobou použitelnosti. Jinak řečeno, dokdy se nejpozději mohou konzumovat.

Způsob skladování. Sušené těstoviny se mohou uchovávat v běžné pokojové teplotě. Nesušené těstoviny je nutné skladovat při teplotě nejvýše osm stupňů Celsia, vakuově balené při teplotě nejvýše deset stupňů. Na těstovinách balených vakuově nebo v inertní atmosféře musí být údaj o době, do které je nutno spotřebovat potravinu po otevření obalu.

Způsob přípravy. Těstoviny musí být opatřeny návodem na přípravu, zejména informací, jak dlouho se mají vařit. Těstoviny se při dodržení podmínek uvedených v návodu nerozvařují, nejsou lepkavé a zachovávají si svůj tvar i po uvaření, jak uvádí potravinářská vyhláška č. 333/97 Sb. v platném znění.

Vaječné těstoviny. Žádný předpis neurčuje, kolik vajec v čerstvém nebo sušeném stavu je třeba do těstovin přidat, aby mohly být označeny jako vaječné. Když už ale výrobce těstoviny nazve jako vaječné, musí v informaci o složení uvést v procentech hmotnostních, jaké množství vajec bylo použito. Pro orientaci: jedno sušené vejce má hmotnost zhruba deset gramů. Jsou-li ve složení výrobku uvedena sušená vejce v množství jedno procento, znamená to, že kilogram těstovin obsahuje jedno vejce.

Těstoviny se nesmí balit do barevného průhledného ani průsvitného obalu, který by zkresloval barvu výrobku.

Zdroj: Vyhláška 333/1997 Sb. v platném znění

Databáze testovaných výrobků

Špagety vaječné (4 výrobků)
poslední aktualizace: 25.6.2014
Špagety bezvaječné (26 výrobků)
poslední aktualizace: 25.6.2014


Přihlásit