Test odolných kompaktů 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2014

Chystáte se k moři nebo na koupaliště a rádi byste ve vodě dováděli i s fotoaparátem? Voda ani písek ovšem běžným přístrojům zrovna nesvědčí. Vlhkost vniklá do jejich nitra může poškodit elektronické součástky, písek zase poškrábat displej, hledáček nebo objektiv. Pro aktivnější jedince jsou určeny odolné fotoaparáty, kterým tato rizika nehrozí a navíc s nimi můžete fotit a natáčet třeba i pod mořskou hladinou. Outdoorové kompakty jsou odolné vůči pádu, prachuvzdorné i vodotěsné do hloubky 10 až 25 metrů. Bohužel, kvalita snímků je často pouze průměrná a za zhoršených světelných podmínek někdy ani to ne.

Odolné fotoaparáty testujeme podle stejných kritérií jako běžné digitální kompakty, tedy v rámci základního, méně přísného testovacího programu, než jaký používáme pro pokročilé kompakty a fotoaparáty s výměnným objektivem. Od letošního roku se v testech nově zaměřujeme také na zkoušky odolnosti. Ověřujeme, zda fotoaparáty vydrží čtvrthodinový pobyt pod hydrostatickým tlakem odpovídajícím maximální hloubce specifikované výrobcem, dále absolvují tři pády do vody a tři pády na betonový chodník z výšky jednoho metru.

Na celkovou dobrou známku dosáhl jen jediný přístroj, který jako jeden z mála kompaktů tohoto typu poměrně dobře fotí a natáčí video. V testu odolných digitálních kompaktů jsme však narazili i na vyložené propadáky, jejichž tlačítka jsou kvůli vodotěsnému provedení poměrně tuhá a menu matoucí, plastový závit na stativ je nekvalitně zpracován, ale zejména značně pokulhává kvalita fotografií.


Databáze testovaných výrobků

Kompakty 2013-2015 (197 výrobků)
poslední aktualizace: 3.12.2015


Přihlásit