Test opalovacích přípravků pro děti 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2014

Opalovací přípravky pro děti by měly mít vysokou úroveň ochrany před slunečními paprsky a měly by chránit i při pobytu ve vodě. Test ukázal na problém s ochranou u jednoho z šestnácti výrobků a zároveň odhalil, že více než třetina přípravků není dostatečně voděodolná. Mezi nekvalitními výrobky jsou často drahé přípravky prodávané v lékárnách. Z privátních značek obchodních řetězců a drogerií se dá vybrat, a to i za rozumnou cenu. 

Děti a slunce jsou dvě zásadní věci přinášející mnohým životní radost. Děti a slunce ovšem také mohou představovat rizikovou kombinaci. Na potomky stavějící na pláži hrady z písku je radost pohledět, ale vyžaduje to i velkou dávku obezřetnosti. Děti se na slunci snadno spálí a ne jen proto, že mají méně rozumu a v zápalu hry se snadno „zapomenou“; dětská pokožka je k poškození intenzivním slunečním zářením mnohem náchylnější než kůže dospělých. Navíc zde více než kde jinde platí, že prevence je veledůležitá.

Časté spálení v dětství si kůže pamatuje po celý život a každé spálení se přičítá ke zvýšení rizika vzniku rakoviny kůže v pozdějším věku. Viditelné poškození pokožky sluncem je přitom jen posledním ukazatelem. Značná část následků působení slunečních paprsků je totiž neviditelná.

Zodpovědnost je v tomto případě na rodičích. Abyste jí snáze dostáli, otestovali jsme pro vás 16 opalovacích přípravků vhodných pro děti. Ty charakterizují především dvě vlastnosti. Vysoká úroveň ochrany a voděodolnost, tedy ochrana účinná i při koupání.

Zatímco s účinností ochrany většina testovaných přípravků problém nemá (i když hříšníka jsme také našli), ve voděodolnosti je situace poněkud horší a výrobci slibují něco, co neplní. U výrobků pro děti je to ještě více zarážející. Navíc některé z nich obsahovaly potenciálně rizikové látky, za jejichž přítomnost, která rozhodně není nezbytná, jsme udělovali špatné známky.


Testované výrobky - opalovací přípravky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Opalovací přípravky pro děti 2014 (16 výrobků)
poslední aktualizace: 25.6.2014


Přihlásit