Domácí zmrzlina

Přečtěte si květnový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2017 Přečtěte si květnový dTest

Vydáno: 25.6.2014    Publikováno v časopise 7/2014

Má vůbec smysl vyrábět domácí zmrzlinu, když obchody přetékají nanuky i mraženými krémy ve vaničkách? Kdo jednou ochutnal vlastní ze smetany či čerstvého ovoce, s odpovědí nejspíš váhat nebude. Je čerstvá, z poctivých surovin, dozrálého ovoce, bez konzervantů a rostlinných tuků. Navíc si můžete vyrobit příchuti, jaké byste v prodejnách hledali marně. Jak na to? Poradí Kateřina Kočičková, která má s výrobou domácí zmrzliny velké zkušenosti a pravidelně o ní i píše.

Největší práci dá smetanová zmrzlina, na přípravu snadnější a také o něco zdravější variantou je ovocná zmrzlina na bázi vody – sorbet. Největší oříšek v rámci domácí výroby představují mražené jogurty – tedy pokud je cílem vytvořit jogurtovou zmrzlinu měkkou a nadýchanou jako z obchodu. I vykapaný jogurt obsahuje velké množství vody a v mrazáku tvrdne na kost.

Přílišné ztvrdnutí zmrzliny v mrazáku při skladování je obecný problém domácího zmrzlinování, nejen u mraženého jogurtu. Strojky pro domácí použití mají mnohonásobně menší „nášleh“ než průmyslové mašiny, zmrzlina tedy bude vždy méně nadýchaná. To je jedna příčina tuhosti. Na druhou stranu právě hustota zmrzliny, která je tak říkajíc na skus, ukazuje na poctivou přípravu – je plná surovin, nikoliv vzduchu. Domácí zmrzlinář však může využít některé triky ke změkčení. Jaké a na jaká další úskalí si dát při výrobě domácí zmrzliny pozor? Prozradí náš článek…Přihlásit