Česká smetanová, málo smetanová

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 7/2014

K létu patří cestování a patří k němu i zmrzlina. Cestovali jsme i my, i když jen ve světě potravinářských norem pro kvalitu zmrzliny u nás a v zahraničí. Rozdíly existují a nejsou malé. Příkladem budiž smetanová zmrzlina, označovaná též jako mražený smetanový krém. K nejméně smetanovým ze všech smetanových zmrzlin patří ta česká. Laťka u nás není nastavena vysoko, ale nebylo tomu tak vždy.

Podle české potravinářské vyhlášky musí mražený smetanový krém (zmrzlina) obsahovat nejméně osm procent mléčného tuku. V sousedním Německu je podle směrnice Spolkového ministerstva výživy a zemědělství pro smetanovou zmrzlinu (rahmeis, sahneeis) předepsán vyšší obsah a stejně je tomu i ve Spojených státech, kde mají na svůj ice cream i další požadavky. V Rusku se zmrzlina vyrábí podle dvou norem a výrobci si mohou vybrat, jaké dají přednost.

Zajímali jsme se i o to, jaké požadavky na smetanovou zmrzlinu platily u nás v minulosti. Ukázalo se, že nynější mražený smetanový krém (zmrzlina) by se pod tímto názvem nesměl prodávat…


Databáze testovaných výrobků

Zmrzlinovače (10 výrobků)
poslední aktualizace: 25.6.2014


Přihlásit