Jak vybrat jahodový džem

Obsah říjnového vydání

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2019 Obsah říjnového vydání

Aktualizováno: 29.5.2014

Potravina s označením džem musí mít na obalu údaj o množství použitého ovoce v gramech na sto gramů výrobku. Pro běžný jahodový džem je předepsáno nejméně 350 gramů jahod, pro výběrový (Extra) pak minimálně 450 gramů tohoto ovoce. Pro výrobky s označením jahodová pomazánka není stanoven závazný podíl ovoce. V pomazánce  tedy může být méně ovoce než v džemech. V ovocných pomazánkách také mohou být chemické konzervanty, zatímco v džemech být nesmí. Vždy se vyplatí číst etikety a všímat si složení výrobku.

Výběrové džemy (Extra) musí být vyrobeny pouze z pulpy, tedy z celých, krájených nebo drcených jahod. Pro výrobu obyčejných džemů může být použita i dřeň, tedy jahody pasírované. Při pasírování mohou být jahody ochuzeny o část cenné vlákniny, která je důležitou složkou ve stravě.

Celkový obsah cukru se na etiketě udává v gramech na sto gramů džemu. Výrobci občas používají místo slova cukr termín přírodní sladidlo. Při čtení etikety je třeba vzít v úvahu, že samotné jahody obsahují cukr, kterého v nich podle odrůdy je pět až sedm gramů ve sto gramech. Na obalech uvedené celkové množství cukru tedy zahrnuje jak cukr z ovoce, tak cukr přidaný výrobcem.

Nejméně 60 gramů cukru na sto gramů výrobku musí mít jak jahodové džemy obyčejné, tak jahodové džemy výběrové (Extra). Pro výběrové džemy (Extra) s označením méně sladké je předepsáno 52 až 59 gramů cukru na sto gramů výrobku. Naopak v džemech výběrových (Extra) speciálních musí být cukru nejvýše 40 gramů ve sto gramech výrobku a označení se sníženým obsahem energie/cukru.

Chemické konzervanty ani syntetická barviva nejsou v džemech povoleny. Potravinářská vyhláška povoluje jejich přibarvení červenou ovocnou šťávou, blíže nespecifikovanou a také šťávou z červené řepy. Z dalších povolených přísad je to citronová šťáva, jako želírující látka pektin a jako odpěňovač tuky.

Džemy z jiného ovoce, než jsou jahody, mohou mít potravinářskou vyhláškou stanoven různě vysoký závazný podíl tohoto ovoce. Obecně je do džemů výběrových předepsáno nejméně 450 gramů ovoce na kilogram výrobku. Avšak rybízu (ať už červeného nebo černého), jeřabin, rakytníku, kdoulí a šípků stačí pouze 350 gramů na kilogram výběrového džemu. Zázvoru postačí 250 gramů a pokud jde o kešu-jablka, pak 230 gramů. Plodů mučenky (maracuja) musí být ve výběrovém džemu alespoň 80 gramů v kilogramu. Pro kilogram obyčejného džemu je všeobecně předepsáno 350 gramů ovoce. Červený a černý rybíz, jeřabiny, rakytník, kdoule a šípky musí být zastoupeny nejméně 250 gramy. Pro kešu-jablka je podíl minimálně 160 gramů, pro zázvor 150 a plody mučenky 60 gramů v kilogramu džemu.

Zdroj: Vyhláška č. 157/2003 Sb. pro ovoce, zeleninu a výrobky z nich v platném znění

Databáze testovaných výrobků

Jahodové pomazánky (7 výrobků)
poslední aktualizace: 28.5.2014
Jahodové džemy výběrové (Extra) (10 výrobků)
poslední aktualizace: 28.5.2014


Přihlásit