Jak vybrat džem

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.10.2019

Potravina s označením džem musí mít na obalu údaj o množství použitého ovoce v gramech na sto gramů výrobku. Pro běžný džem je předepsáno nejméně 350 gramů ovoce, pro výběrový (Extra) pak minimálně 450 gramů tohoto ovoce.

Pro výrobky s označením ovocná pomazánka není stanoven závazný podíl ovoce. V pomazánce  tedy může být méně ovoce než v džemech. Nemusí to však být pravidlem. Do kategorie pomazánek se totiž řadí i výrobky s vysokým obsahem ovoce, ale nižší refraktometrickou sušinou. V ovocných pomazánkách také mohou být chemické konzervanty, zatímco v džemech být nesmí. Vždy se vyplatí číst etikety a všímat si složení výrobku.

Výběrové džemy (Extra) musí být vyrobeny pouze z pulpy, tedy z celého, krájeného nebo drceného ovoce. Pro výrobu obyčejných džemů může být použita i dřeň, tedy pasírované ovoce. Při pasírování může být ovoce ochuzeno o část cenné vlákniny, která je důležitou složkou ve stravě.

Druhou zásadní vlastností džemu je obsah tzv. rozpustné neboli refraktometrické sušiny. Tou se rozumí veškeré rozpustné látky v džemu, zejména cukry (mono a disacharidy) a organické kyseliny vnesené do džemu ovocem a použitým cukrem. Na etiketě se refraktometrická sušina udává jako celkový obsah přírodních sladidel v gramech na sto gramů džemu. Obsah samotného cukru najdete na etiketě rovněž, povinně se uvádí v tabulce výživových hodnot.

Džemy obyčejné i džemy výběrové (Extra). Musejí obsahovat alespoň 60 % refraktometrické sušiny. Na etiketě by proto mělo být uvedeno, že 100 g výrobku obsahuje alespoň 60 g přírodních sladidel. Pro výběrové džemy (Extra) s označením méně sladké je předepsáno 52 až 59 % refraktometrické sušiny. Naopak v džemech výběrových (Extra) speciálních musí být cukru nejvýše 40 % sušiny a označení se sníženým obsahem energie/cukru.

Chemické konzervanty ani syntetická barviva nejsou v džemech povoleny. Vyhláška 157/2003 Sb. povoluje jejich přibarvení červenou ovocnou šťávou, blíže nespecifikovanou a také šťávou z červené řepy. Z dalších povolených přísad je to citronová šťáva, jako želírující látka pektin a jako odpěňovač tuky.

Pro džemy z některých přesně vymezených druhů ovoce může vyhláška 157/2003 Sb. předepisovat nižší ovocný podíl. Obecně je do džemů výběrových předepsáno nejméně 450 gramů ovoce na kilogram výrobku. Avšak rybízu (ať už červeného nebo černého), jeřabin, rakytníku, kdoulí a šípků stačí pouze 350 gramů na kilogram výběrového džemu. Zázvoru postačí 250 gramů a pokud jde o kešu-jablka, pak 230 gramů. Plodů mučenky (maracuja) musí být ve výběrovém džemu alespoň 80 gramů v kilogramu. Pro kilogram obyčejného džemu je všeobecně předepsáno 350 gramů ovoce. Červený a černý rybíz, jeřabiny, rakytník, kdoule a šípky musí být zastoupeny nejméně 250 gramy. Pro kešu-jablka je podíl minimálně 160 gramů, pro zázvor 150 a plody mučenky 60 gramů v kilogramu džemu.


Databáze testovaných výrobků

Meruňkové zavařeniny (18 výrobků)
poslední aktualizace: 31.10.2019
Jahodové pomazánky (7 výrobků)
poslední aktualizace: 28.5.2014
Jahodové džemy výběrové (Extra) (10 výrobků)
poslední aktualizace: 28.5.2014


Přihlásit