Černé ovce: Hlavně se dobře pojistit

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 8/2007

Pojišťovny jsou velké a kapitálově silné společnosti, které mívají mnohdy celkem pěkné reklamní kampaně a výmluvné agenty. Lidé by však neměli zapomínat na to, že i tyto instituce jsou v první řadě podnikatelem a že podnikání je činností provozovanou za účelem zisku. Hlavním smyslem existence pojišťoven proto není poskytovat pomoc lidem, které postihlo nějaké neštěstí, nýbrž to, aby jejich akcionáři dosáhli co nejvyšších výnosů ze své investice.
Asi to znáte taky. Máte pojištěn dům, byt, auto a stále přemýšlíte, zda ta vaše pojistka je ta nejlepší, zda máte pojištěno přesně to, co jste si přáli, a zda za pojištění neplatíte zbytečně hodně.
Přesně takto přemýšlel Slavoj Czesaný z Prahy, který měl auto havarijně pojištěno u jedné nejmenované pojišťovny. Jednoho dne ho oslovila nabídka ČSOB pojišťovny, která nabízela pojištění, ve kterém je spojeno povinné ručení s pojištěním proti odcizení. To se panu Czesanému velmi líbilo, protože pokud si auto havarijně pojišťoval, bylo to především proto, že se bál odcizení. Teď u ČSOB pojišťovny by měl auto pojištěno proti odcizení a navíc by ušetřil. A tak změnil pojišťovnu a podepsal novou smlouvu.
Ovšem už za dva měsíce mu zavolala obchodní zástupkyně ČSOB pojišťovny s tím, že pojistné se musí navýšit. Pan Czesaný to vzal jako špatný vtip, vždyť přece kvůli výhodné ceně přešel k jiné pojišťovně a to také řekl obchodní zástupkyni. Pak se nedělo nic několik měsíců. Až začátkem dubna dostal od ČSOB pojišťovny dopis, ze kterého se dozvěděl, že koncem března jeho pojistná smlouva zanikla. Byl to šok, protože tím se stalo, že měl nějakou dobu auto nepojištěné a nevěděl o tom. Řekl si, že to přece nejde jen tak ukončit smlouvu a začal pátrat. Zjistil, že koncem prosince mu ČSOB pojišťovna poslala výpověď smlouvy, ale protože zrovna byl mimo republiku, neměl možnost si doporučený dopis vyzvednout a ten se vrátil zpátky do pojišťovny. Tam se už netrápili oznámením svého úmyslu klientovi a po vypršení smlouvy mu pouze oznámili zánik smlouvy.

Přihlásit