dTest: Rozpoznáte na internetu falešnou recenzi?

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 28.5.2014   

Objevili jste možnost snadného přivýdělku nebo levné koupě? Nabídka zní až příliš výhodně, proto si společnost a její produkt či službu prověřujete mimo jiné prostřednictvím recenzí od dalších zákazníků. Bohužel ani to vám nemusí přinést pravdivé informace. V jakých případech je na místě obezřetnost?

„Anonymní prostor internetu nabízí podnikatelům příležitost využít k propagaci uživatelské recenze. Má to oproti klasické reklamě řadu výhod. Vlastnoručně napsaná recenze je skvělou reklamou právě proto, že se netváří jako reklama, navíc je zadarmo a většina lidí jí věří,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

V průzkumu, který dTest realizoval v březnu letošního roku, dvě třetiny spotřebitelů uvedly, že se setkaly s nevěrohodnou internetovou recenzí. Uživatelské recenze je vhodné brát s rezervou, ověřovat si zkušenosti vždy z různých zdrojů a všímat si souvislostí. Psycholog PhDr. Stanislav Gálik radí, jak rozpoznat podvodnou recenzi:

  • Devět recenzí z deseti si ještě napíše obchodník sám. Ale 990 z 1000 již ne. Zvažujte, kolik lidí skutečně pochválilo danou společnost. S počtem klesá riziko, že si všechny recenze napsal daný podnikatel sám.
  • Čerpejte z různých zdrojů. Pokud má společnost 20 pozitivních recenzí na nějakých internetových stránkách, ale například pouze 100 „lajků“ na Facebooku (i když je jinak na sociálních sítích aktivní), nebo 10 špatných recenzí někde jinde, opět tady něco nehraje.
  • Je v uživatelské recenzi přímo uveden odkaz na obchodníka? Pravděpodobně se jedná o falešnou recenzi. Podnikatel umisťuje odkaz do recenze nejenom proto, abyste na něj klikli, ale hlavně proto, že mu to zlepšuje pozici v internetových vyhledavačích.
  • Pokud jedna z šedesáti recenzí popisuje spolupráci s obchodníkem až příliš růžově a zbylé hovoří o tom, že prodejce nekomunikuje, nedoporučujeme, aby se taková výjimečná recenze stala důvodem pro uzavření jakékoli smlouvy.
  • A pozor – cílem falešných recenzí často bývá i vytvoření dojmu, že jiní stěžovatelé se snaží obchodníka pouze neoprávněně poškodit, nebo že mají nedostatečné informace.

Ačkoli lidé nejsou vůči reklamě imunní, výzkumy ukazují, že klasickým reklamním sdělením důvěřují čím dál méně. Naopak za důvěryhodný zdroj informací většina lidí považuje své příbuzné a známé. Informace ani nemusí být z první ruky, stačí reference od známých našich známých, důležitá je osobní zkušenost. Virtuální prostor je ideálním polem pro sdílení názorů, a tedy i významným nositelem informací pro naše nákupní rozhodování. Obchodníci to vědí a dokážou tuto skutečnost využít.

Konkrétní příklad komunikace podnikatele formou podvodných uživatelských recenzí naleznete v příloze.

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Vanda Jarošová, jarosova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

dTest, o.p.s. je největší českou organizací na ochranu spotřebitele, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.


Přihlásit