dTest bere zpět žaloby

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2023 Obsah lednového dTestu

Vydáno: 27.5.2014   

Když chtěl v roce 2012 spotřebitel uzavřít úvěrovou smlouvu na spotřebitelský úvěr či hypotéku, čekalo ho pravidelné placení jednoho či více netransparentních poplatků, které opticky snižovaly úrokovou míru a přitom zatěžovaly spotřebitele. Jako spotřebitelská organizace jsme tedy oslovili největší banky s výzvou, aby se této praktiky zdržely.

Pro banky samozřejmě šlo o hodně peněz a zřejmě proto naši výzvu nevyslyšely. Nezbylo nám než podat tzv. zápůrčí žalobu na zdržení se protiprávního jednání (tzn. neúčtování poplatků do budoucna). Tyto naše aktivity a též i pozdější kampaň několika komerčních subjektů vedly k absolutní změně situace.

Nyní již banky netransparentní poplatek za vedení účtu spotřebitelům neúčtují. Tím bylo našeho cíle vlastně dosaženo bez ohledu na to, že ztroskotaly snahy komerčních subjektů o vrácení poplatků zpět spotřebitelům.

Námi podané žaloby zůstaly ve stádiu řešení a my jsme zvažovali, co s nimi. Po důkladném zhodnocení situace jsme se rozhodli vzít zpět žaloby na zdržení se protiprávního jednání směřující proti Komerční bance a České spořitelně. Bohužel se potvrdilo, že zápůrčí žaloby, byť jsou poměrně silným nástrojem, nejsou nijak rychlé. V případě Komerční banky trvalo nařízení úvodního jednání u soudu více než rok a půl, a to navíc v první instanci, u které spor prakticky nikdy nekončí. U České spořitelny byl proces o trochu rychlejší, když spor již směřoval k Městskému soudu poté, co Obvodní soud naši žalobu zamítl.

Zpětvzetím žalob jsme se rozhodli uvolnit své pracovní kapacity pro další aktivity. I nadále hodláme praktiky na českém bankovním trhu sledovat, zejména s ohledem na připravovanou regulaci hypoték a zavádění RPSN pro hypotéky, které opravdu na trhu scházejí.

Díky kampani kolem bankovních poplatků a našim aktivitám se trh spotřebitelských úvěrů a hypoték stal o něco transparentnějším. I nadále hodláme sledovat vývoj na trhu, upozorňovat na to, kdo je k zákazníkům poctivý a kdo skrze nejrůznější poplatky mate své klienty a nechá si platit i za to, z čeho zákazník nemá žádný prospěch.


Přihlásit