Test jahodových džemů a pomazánek 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2014

Pátrání po náhražkách ve výrobcích z drahého ovoce začíná v chemických laboratořích vždy hledáním jablek. Nejinak tomu bylo i v našem testu deseti výběrových jahodových džemů a sedmi jahodových pomazánek. Dopadlo to dobře, chemici pátrali po jablkách marně. Množství jahod, které výrobci slibovali, také dodrželi, až na jednu výjimku. Tou byla jahodová pomazánka z Itálie s tvrzením, že obsahuje sto procent jahod, ale nebyla to pravda.

Když mlsat, tak mlsat. V testu jahodových džemů jsme se proto rozhodli dopřát si tentokrát jen to nejlepší, ať to stojí, co to stojí. Hlavně aby bylo ve výrobcích co nejvíc jahod. Vodítkem při nákupu pro nás byly údaje na etiketách. Sázkou na jistotu by při výběru měly být jahodové džemy s označením výběrové (Extra). Pro výrobek s tímto názvem je předepsáno nejméně 450 gramů jahod na kilogram výrobku, zatímco pro džemy obyčejné stačí 350 gramů. Výběrové džemy nesmí obsahovat chemické konzervanty ani syntetická barviva.

Při nákupu výrobků pro test nás zaujalo, že stejný či vyšší obsah jahod, jaký je stanoven pro výběrové džemy, mají na etiketě uvedeny i některé výrobky nazvané jahodová pomazánka. Termín pomazánka není vyhláškou pro ovocné výrobky definován, výrobci tak mají při tvorbě receptury volnou ruku. Zajímalo nás, jak pomazánky s vysokým obsahem ovoce obstojí v laboratoři při srovnání s výběrovými džemy.

Pátrali jsme po tom, zda jahody nebyly při výrobě nahrazeny jiným (levnějším) ovocem, kolik jahod a cukru skutečně obsahují, jak se tyto hodnoty liší od deklarace a také jsme se zaměřili na obsah konzervantů a plísní či kvasinek. Zajímaly nás samozřejmě také senzorické vlastnosti džemů.


Jahodové pomazánky (porovnat)

Jahodové džemy výběrové (Extra) (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Jahodové pomazánky (7 výrobků)
poslední aktualizace: 28.5.2014
Jahodové džemy výběrové (Extra) (10 výrobků)
poslední aktualizace: 28.5.2014


Přihlásit