dTest: Dětské autosedačky – na trhu jsou i rizikové modely

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 22.5.2014   

Spotřebitelský časopis dTest opět prověřoval bezpečnost dětských autosedaček uvedených v poslední době na trh. Zkoušky odhalily u některých z 15 testovaných modelů výrazné nedostatky v ochraně při nárazu či přítomnost nežádoucích látek. V testu se objevila i autosedačka homologovaná podle nové směrnice i-Size.

Vítězem testu se stala autosedačka Recaro Privia skupiny 0+ (pro děti do 13 kg). Získala velmi dobré hodnocení ve všech zkouškách včetně ochrany při nárazu, kdy byla hodnocena nejlépe z testovaných sedaček.

Nejhůře dopadla sedačka ABC Design Resius skupiny 0+, která při použití isofixové základny propadla v obou nárazových zkouškách a skončila s nedostatečným hodnocením. Druhým zklamáním testu byla autosedačka Silver Cross Simplicity, v jejímž potahu laboratorní zkoušky objevily přítomnost nežádoucích chemických látek, konkrétně šlo o vysokou koncentraci zpomalovačů hoření a také fenolů.

Na trhu se objevují první výrobky homologované podle nové směrnice i-Size (ECE R129), která je dělí na skupiny podle výšky dítěte, nikoli podle hmotnosti jako stará (a stále platná) směrnice ECE 44/04. Zatím to jsou pouze vlastními pásy vybavené autosedačky pro děti vysoké od 67 do 105 centimetrů – odpovídají skupině 0+ a I. „Použití i-Size autosedačky je povoleno pouze při ukotvení isofixovými úchyty, které jsou většinou součástí základny. Před koupí tohoto typu autosedačky je také nutné ověřit, zda je kompatibilní s vozidlem, ve kterém bude používána,“ zdůrazňuje Ondřej Jánoška, redaktor časopisu dTest.

Při výběru jsou důležité také praktické otázky, například kolik místa sedačka v autě zabere, jak složitá je její instalace, jak se poutá dítě a jaké pohodlí mu poskytuje. Optimální je, když autosedačku vyzkoušíte přímo ve svém voze a s vaším potomkem.

„Naše dlouholeté zkušenosti z testování dětských zádržných systémů ukazují na dvě oblasti, na kterých stojí a padá bezpečnost dítěte. Jsou to snadná instalace autosedačky, která eliminuje případné chyby vedoucí ke snížení ochrany, a co nejnižší zatížení klíčových částí těla, tedy hlavičky a krku, při nárazu. Nejjednodušší cestou ke snadné instalaci sedačky je přítomnost isofixu,“ uvádí Ondřej Jánoška.

Jako účinná prevence proti nadměrné zátěži při nehodě funguje umístění autosedačky proti směru jízdy. Tvrdá skořepina vytvoří při čelním nárazu pevnou oporu pro hlavičku, krk a záda nejmenších dětí a nedojde k nebezpečnému trhnutí hlavičky. „Pokud to dítěti nevadí, vozte ho v této poloze co nejdéle, tedy i v případě větších autosedaček,“ uzavírá Ondřej Jánoška.

Kontakty pro média:
Ondřej Jánoška, janoska@dtest.cz, tel.: +420 241 404 922
Vanda Jarošová, jarosova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

dTest, o.p.s. je největší českou organizací na ochranu spotřebitele, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
 

Přihlásit