Fotky se zárukou

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2007

Nechcete-li při ztrátě či krádeži fotoaparátu přijít o vzpomínky nejenom z dovolené, je třeba fotografie zálohovat. Levné řešení s další kartou či USB diskem chce přístup k počítači. Databanky to umějí bez počítače a některé jsou i centrem zábavy…

Fotíte digitálně? Když přijdete o fotoaparát, pak ztratíte nejspíš i všechny fotky. Dnes už je běžná paměťová karta s kapacitou 2 GB (gigabajty) a nejlevnější stojí pár stovek. Podle rozlišení snímače fotoaparátu a nastavené kvality snímků, která ovlivní kompresi a velikost souborů, se na takovou kartu mohou vejít až 3 tisíce snímků. Na běžnou dovolenou je to víc než dost.
Máte ale jedinou kopii fotek a musíte ji nosit v aparátu. Šlo by je zálohovat v notebooku, jenže ten na dovolenou táhne málokdo. Najdete-li fotolab, možná vám vypálí obsah karty na CD či DVD. Je však lepší být pokud možno nezávislý.

Několik menších karet umožní nechat větší část fotek v bezpečí a nosit jen jednu skoro prázdnou. Cena za uložený megabajt na malých kartách je však zbytečně vysoká. Karta 128 MB stojí skoro stejně jako karta 512 MB a už není moc běžná. Mít několik z části zaplněných karet také není dobré řešení.
Ideální je mít jednu velkou kartu v aparátu, druhou na bezpečném místě v hotelu a večer na ni zálohovat celodenní úlovek. Jen je otázka: Jak? Některé aparáty sice mají vnitřní paměť, kterou lze využít i pro kopírování z karty na kartu, ale bývá malá a práce s ní je nepohodlná.
Dostat se k počítači dnes už nebývá v turistických centrech velký problém. Není-li v hotelu, lze využít internetovou kavárnu. Potřebujete ale čtečku karet. Denní úlovek musíte uložit na lokální disk, pak karty vyměnit a nové fotky přidat na záložní kartu. Tento postup má pár nevýhod. Fotky dáváte na disk, k němuž má přístup každý, kdo přijde po vás. Ne-smažete-li je opravdu důkladně přepsáním, může je zneužít. I v případě smazání a vysypání koše je lze snadno obnovit. Také musíte hlídat záložní kartu i čtečku. A po návratu z dovolené nejspíš nebudete mít pro záložní kartu uplatnění a bude ležet v šuplíku do příštího roku.

Minimalistickým řešením je USB disk se čtečkou. Nabízí ho firma Kingston pod názvem DataTraveler Reader. Jde o plastový USB disk, který má na horní straně odklápěcí víčko a pod ním zásuvku pro paměťovou kartu SD (SecureDigital) či MMC (MultiMedia Card) a jejich varianty. Jde o nejrozšířenější typ karet, ale máte-li aparát Olympus či FujiFilm jen s kartou xD nebo Sony s kartou MS (MemoryStick), máte smůlu a tahle čtečka vám nepomůže. USB disk je o něco větší, než je dnes běžné, jeho velikost je určena rozměrem karty. Někomu může vadit i to, že ho nelze zavěsit na krk.
USB disk s kapacitou 1 GB stojí 400 Kč. Dělá se i 2 GB varianta, která je vhodná pro náruživé fotografy a stojí 765 Kč. Cena za uložený GB je srovnatelná s paměťovými kartami. Když sejmete kryt USB konektoru a připojíte disk k počítači, objeví se na PC dva nové vzájemně nezávislé disky. Jeden je USB disk a druhý paměťová karta ve čtečce. Lze mezi nimi přímo kopírovat a to docela rychle.

Databanky umožňují zálohování fotografií bez nutnosti mít počítač. Data se čtou přímo z paměťových karet a ukládají se na 2,5" disky, používané běžně v noteboocích. S počítačem komunikují přes USB rozhraní. Dělají se buď specializované levnější databanky bez možností zobrazení fotek a přehrávání zvuku a videa. Příkladem může být třeba Teac HD-15DIGI s kapacitami 40 až 100 GB a cenou 3200 až 3900 Kč nebo Emtec Photo Cube 40GB a 80GB za 3500 a 4200 Kč. Emtec zvládá na USB rozhraní režim OTG (On-The-Go), který umožňuje zálohovat přes USB kabel i obsah fotoaparátu, který se tváří jako USB disk.

Multimediální databanka Vosonic VP8360 s diskem 80GB přijde na 10 700 Kč. Při téhle kapacitě můžete zálohovat nejen fotky, ale vzít si na dovolenou i tuny písniček a filmů. Umí zálohovat obsah paměťových karet všech běžných formátů s výjimkou karet xD. Čte nejen karty SD a MMC, ale i CF (Compact Flash) a MS (Memory Stick) a pomocí redukcí i jejich odvozené menší varianty.
Při každém zálohování se vytvoří na disku nový adresář, jehož jméno je tvořeno dvěma písmeny podle typu karty a pořadovým číslem zálohy. Do adresáře se zkopíruje celý obsah karty nebo jen fotky. K prohlížení fotek a obrázků slouží 3,6" velký LCD displej s rozlišením 320/240 bodů. Zobrazí nejen obrázky formátu JPG, ale také GIF, BMP a různých variant RAW formátu většiny firem vyrábějících foťáky. Umí také zobrazit informace o snímku, histogram a tisknout obrázky na tiskárně podporující standard PictBridge.
Přehrává i video ve formátech AVI, MOV, MPEG-1, MPEG, XviD a WMV9. Nezvládne však libovolné rozlišení videa a tak je potřeba provést konverzi pomocí přiloženého programu. Z různých vzorků stažených z internetu jich asi polovina nehrála. Obraz lze vytáhnout dodaným kabelem jako kompozitní video a poslat do AV vstupu televize. Vyzkoušel jsem obraz na asi dva roky staré širokoúhlé 100Hz televizi. Filmy byly bez problémů, ale u některých fotografií se v jemných rastrech s větším kontrastem objevovalo zřetelné mihotání. U stejného snímku poslaného do televize z DVD přehrávače pomocí kabelu Scart bylo mihotání nepatrné. Po usazení do kolébky je možno do databanky připojit i videosignál a nahrát ho.
Přístroj přehrává i většinu běžných zvukových formátů (MP3, AAC, WMA, WAV a CDA) do sluchátek i na vestavěný reproduktor. Má také FM rádio a umí nahrávat do ACC formátu nejen z něj, ale i z mikrofonu a linkového vstupu. K dispozici je i možnost čtení textů. Napájení je vestavěnou baterií nebo síťovým adaptérem. Baterie by měla vystačit na zálohování 38GB fotek, 12 hodin hraní muziky a 4 hodiny videa.
Zajímá-li vás rychlost čtení a zápisu na kartu i na disk a také rychlost zálohování, podívejte se do tabulky. Při měření se používala karta MMC Mobile s kapacitou 256 MB, na kterou se vešlo 290 fotek.
Pokud si chcete pořídit USB disk se čtečkou či databanku, podívejte se na nabídku internetových obchodů, v těch kamenných je menší výběr. Některé internetové obchody nabízejí osobní nákup i platbu v hotovosti. A máme pro vás i radu pro rychlé hledání firem, které výrobky prodávají. Zadejte do vyhledávače http://www.google.com/ název produktu v uvozovkách a doplněk site:.cz, který omezí hledání jen na weby s adresou končící na ".cz" (dotaz pak bude vypadat například takto "EMTEC Photo Cube 40GB" site:.cz). Po potvrzení dotazu tlačítkem Hledat se vrátí seznam vyhledaných stránek.

Jan CHALOUPKA

Přihlásit