Jak vybrat krmivo pro psy

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Publikováno v časopise 12/2006

Suché krmivo nebo-li granule patří mezi nejčastější "pokrmy", které se předkládají psím miláčkům. Krmení granulemi má určitá specifika. Jedná se především o velikost krmné dávky a pes musí mít neustále k dispozici dostatečné množství čisté vody. Připravili jsme pro vás deset rad, na které byste měli dbát, patříte-li také mezi "granulkáře".

1. Kupujte zásadně krmivo odpovídající stáří, aktivitě a případně velikosti vašeho psa. Kočičí granule nechte kočkám.
2. Vyberte si jeden druh a zůstaňte mu věrní. Nekrmte psa ničím jiným s výjimkou malého množství pamlsků za odměnu
(ale pochvala je stejně lepší).
3. Máte-li přeci jen obavy, zda vámi vybrané granule dokáží pokrýt všechny potřeby pejska, můžete občas prostřídat značky.
Ale setrvejte u jedné vždy alespoň několik měsíců.
4. Při krmení psa kompletním suchým krmivem nepodávejte bez porady s veterinářem žádné vitamínové a minerální doplňky. Mohlo by dojít k předávkování.
5. Přecházíte-li z jednoho typu krmiva na jiný (třeba z domácí stravy na granule) nebo chcete-li změnit značku granulí, postupujte pomalu a opatrně. Po dobu jednoho až dvou týdnů postupně přimíchávejte do starého druhu krmiva stále větší podíl krmiva nového, až na něj přejdete úplně. Vyhnete se tím potížím s průjmem a psí organismus tolik nezatížíte.
6. Nekupujte zbytečně velké balení. Je sice ekonomicky nejvýhodnější, ale pokud by mělo zůstat dlouho otevřené, hrozí navlhnutí, zvýšení obsahu plísní a žluknutí tuků. Z téhož důvodu se raději vyhněte nákupu rozvažovaného krmiva, které se neprodává v originálním obalu; nikdy totiž nevíte, jak dlouho je otevřené a jakou má trvanlivost.
7. Když pes příliš hltá, granule před konzumací mírně navlhčete. Snížíte tím riziko vdechnutí kousků krmiva.
8. Pes musí mít stále k dispozici čerstvou vodu. Ne nadarmo se tento typ krmiva nazývá sušené a odebranou vlhkost je třeba mu znovu dodat.
9. Dospělý pes by se měl krmit jednou denně, výjimkou jsou obří plemena, kde je denní dávka rozdělena do dvou dílčích. Nesnědené granule nenechávejte psovi v misce „na potom“. Několik hodin po jídle by totiž pes neměl nic dalšího konzumovat, aby mohl potravu v klidu zpracovat.
10. Kvalitu krmiva poznáte podle srsti a stolice. Pes, který dostává kvalitní stravu, má lesklou a hustou srst. Rozdíly bývají poznat již po třech týdnech. Exkrementy takového psa naopak nejsou nijak nápadné co do zápachu či konzistence. Nadměrně zapáchající stolice svědčí buď o tom, že krmivo bylo vyrobeno z nekvalitních surovin, nebo o tom, že není dobře vyvážené (a obsahuje například příliš mnoho tuků). Příliš měkká nebo dokonce řídká stolice a také její nepřiměřeně velké množství svědčí o tom, že krmivo není pro psa vhodné.

Databáze testovaných výrobků



Přihlásit