Test multifunkčních tiskáren 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2014

V obchodech na obyčejné tiskárny dnes už příliš nenarazíte. Nabídce vévodí multifunkční zařízení, která nejen tisknou, ale také skenují a kopírují. Test inkoustových i laserových modelů ukázal, že většina z nich své úkoly plní dobře. Pro méně náročné uživatele tak bude spíše než kvalita tisku nebo skenování důležitější cena a provozní náklady. Otázka spotřeby inkoustu je však zrádná. Některé modely tisknou při intenzivním nasazení poměrně ekonomicky, pokud je však budete používat jen občas, náklady na jeden výtisk neúměrně vzrostou. 

Skrytou spotřebu inkoustových tiskáren má na svědomí jejich automatická údržba, která slouží k uchovávání jemných tiskových trysek v dobré kondici. Tyto dodatečné provozní náklady se přitom model od modelu mohou výrazně lišit. Nákup tiskárny je tedy dobré předem trochu promyslet s ohledem na plánované využití, s čímž vám pomůže náš nezávislý test. Při návštěvě obchodu totiž reálné provozní náklady konkrétního modelu nepoznáte. I když přihlédnete k ceně náplní a deklarovanému počtu stránek, na který mají vystačit, o skutečné ceně vám to nemusí říct příliš. Nejde ani tak o to, že udávaná čísla jsou jen orientační a budou se lišit podle charakteru tištěných dokumentů. Podstatnější je, že počty stránek uvedené výrobci vypovídají o ideální situaci, kdy tisknete nepřetržitě do vyčerpání inkoustu.

V našich tabulkách najdete orientační náklady na výtisk jednoho archu textu, grafiky a fotografie velikosti A4 v ideální situaci. Kromě toho provádíme také test simulující občasné použití tiskárny, během kterého vytiskneme pouhých 30 stránek textu a grafů s tabulkami v průběhu tří týdnů. Jak se ukázalo, tato „udržovací“ spotřeba je u některých modelů velmi vysoká a může i několikanásobně překročit spotřebu inkoustu při samotném tištění. Extrémní případy při méně frekventovaném použití spotřebují až pětkrát či dokonce šestkrát více inkoustu než při intenzivnímu tisku.


Testované výrobky - tiskárny (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Tiskárny jednoúčelové a multifunkční 2010-2015 (298 výrobků)
poslední aktualizace: 29.2.2016


Přihlásit