Test mikrovlnných trub 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2014

Mikrovlnné trouby mají své pevné místo v mnoha domácnostech i na řadě pracovišť. Oblíbené jsou pro snadný ohřev pokrmů či rychlé rozmrazování hotových jídel i polotovarů. Většina testovaných přístrojů si s těmito úkoly poradila dobře. Zaměřili jsme se také na mikrovlnky s grilem, ve kterých připravíte třeba i celé kuře. Výsledky těchto modelů však nebyly vždy úplně přesvědčivé a některé se navíc nepřijatelně zahřívaly.

Na úvod jedno důležité upozornění: při výběru mikrovlnné trouby je třeba věnovat zvýšenou pozornost také vnitřním rozměrům. I když vám mikrovlnka může na první pohled připadat dostatečně velká, u leckteré je využitelný prostor ve skutečnosti nečekaně malý. Na výrobci deklarované hodnoty se přitom spoléhat nedá. Stejně jako v minulých testech se i tentokrát ukázalo, že udávaný objem je mnohdy poněkud nadsazený. V lepších případech jen o několik litrů, často však i o deset a více, jak dokazují v nezávislé laboratoři naměřené údaje.

Do testu jsme zařadili téměř dvě desítky modelů - jednoduché mikrovlnné trouby i mikrovlnky s grilem. Zajímalo nás především, jak si poradí s přípravou pokrmů. Konkrétně jsme se zaměřili na rozmrazování, rovnoměrnost ohřevu a kontinuální proces rozmrazování a ohřevu hotových jídel. Analyzovali jsme i funkce grilu a pečení pizzy, pokud je mikrovlnné trouby nabízely. A narazily jsme na rozdíly…

V testu jsme se soustředili i na to, jak se jednotlivé mikrovlnky obsluhují, jak jsou hlučné, kolik spotřebují energie a zda jsou bezpečné. V minulých testech jsme totiž zjistili, že některé mikrovlnné trouby s grilem se mohou nebezpečně zahřívat a hrozí tedy, že se o ně popálíte. I tentokrát jsme sledovali teplotu dvířek, ovládacích prvků či pláště a odhalili dva potenciálně nebezpečné přístroje.


Testované výrobky - mikrovlnné trouby (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Mikrovlnné trouby 2013 a 2014 (32 výrobků)
poslední aktualizace: 28.2.2016


Přihlásit