Test cyklistických přileb 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2014

Cyklistická sezóna letos díky hezkému počasí začala velmi brzy. Ať už patříte mezi náruživé jezdce nebo občasné výletníky, ve vaší výbavě by neměla chybět cyklistická přilba. Rozhodli jsme se proto v laboratoři specializované na zkoušky ochranných pomůcek na sport otestovat více než dvě desítky modelů dostupných na českém trhu. Jako obvykle jsme nezkoumali jen splnění požadavků norem, ale zkoušeli jsme je i v praxi. Výsledky byly většinou dobré.

Statistiky dopravní policie potvrzují, že ne všichni, kdo usednou na kolo, si uvědomují, že je cyklistika nejen zábavná, ale také nebezpečná, a že by se proto měli dobře chránit. Především tedy používat cyklistickou přilbu. Jak se můžete dočíst na internetových stránkách BESIPu, v loňském roce zemřelo bez přilby na našich silnicích 48 cyklistů a více než tři sta bylo těžce zraněno. Zatímco s přilbou nehodu nepřežilo deset cyklistů a zranilo se jich jen sto. Takže bez přilby na kolo raději opravdu nesedejte! Abyste si udělali představu o nutnosti používání přilby, uvědomte si, že pokud v 25kilometrové rychlosti spadnete z kola na hlavu, je to stejné, jako kdybyste skočili po hlavě na beton z výšky 2,5 metru.

Cyklistické přilby jsme z hlediska ochrany hlavy testovali v laboratoři, kde nás zajímalo splnění bezpečnostních norem – tlumení nárazu, pevnost upevňovacího systému a účinnost upnutí přilby na hlavě. Při praktických zkouškách jsme přes dvě desítky modelů testovali komplexně přímo v terénu a na hlavě, kdy každou přilbu vyzkoušelo dvacet lidí. Hodnotili všechny aspekty běžného používání. A pro zajímavost jsme do testu přidali i švédskou specialitu – nafukovací cyklistickou přilbu Hövding. Kompletní výsledky srovnávacího testu jako vždy nabízí přehledná tabulka.


Testované výrobky - cyklistické helmy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Cyklistické helmy pro dospělé 2014 (25 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2014


Přihlásit