dTest: Pořadatelé předváděcích akcí – zboží vezmou zpět, peníze nevrátí

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 23.4.2014   

Myslíte si, že umíte uplatnit své právo na odstoupení od smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání? Že i když přes veškerá varování navštívíte předváděcí akci, podlehnete a nakoupíte mnohdy předražené zboží, budete si umět poradit? Jenže - co když není u koho právo na odstoupení od smlouvy uplatnit?

Organizátoři předváděcích akcí vymýšlejí stále nové taktiky, jak své cílové skupině – seniorům - ztížit situaci. I poté, co se zpřísnily kontroly zjišťující, zda neužívají vůči zákazníkům nekalé a agresivní obchodní praktiky, pokračují tyto společnosti ve svých aktivitách a na jejich zákazníky čekají nepříjemná překvapení. „Stále se setkáváme s případy seniorů poškozených na předváděcích akcích. Spotřebitelé si nyní nejvíce stěžují na to, že společnosti odmítají přebírat oznámení o odstoupení od smlouvy i vracené zboží a nekomunikují,“ uvedl Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Služba pro smírné řešení sporů VašeStížnosti.cz přijímá každý týden hned několik stížností na společnosti pořádající předváděcí akce. Problémem je ve většině případů komunikace. Lidé v současné době nejvíce upozorňují na dvě společnosti: Spokojenou domácnost, s. r. o. a Fontisol perfect style, s. r. o.

Na adresu Fontisol perfect style, s. r. o. nespokojení zákazníci marně zasílají dopisy i zakoupené zboží. Spokojená domácnost, s. r. o. pak sice přebírá vrácené zboží (tedy balíky), dopisy s odstoupením od smlouvy však již nikoliv. Dále nekomunikuje a spotřebitel nemá nakonec ani zboží ani peníze. Zástupci uvedených společností nezvedají telefony, neodpovídají na e-maily ani nereagují na písemné výzvy k plnění.

„Podle nového občanského zákoníku se odstoupení od smlouvy považuje za doručené již třetí pracovní den po odeslání,“ upozorňuje Lukáš Zelený a dodává: „Pokud podnikatel nereaguje, spotřebiteli nezbývá, než se svého práva na vrácení peněz domáhat soudní cestou. Přestože by soud s největší pravděpodobností dal za pravdu spotřebiteli, nezaručuje mu to, že se svých peněz vůbec někdy dočká.“

Při uzavření kupní smlouvy mimo prostory obvyklé k podnikání zákon umožňuje od smlouvy do 14 dnů odstoupit bez uvedení důvodu a jakékoli sankce. O právu na odstoupení od smlouvy musí podnikatel spotřebitele písemně poučit. Pokud tak neučiní, platí pro kupní smlouvy uzavřené po 1. lednu 2014 lhůta delší, a to jeden rok a 14 dnů. Jestliže během této lhůty podnikatel zjistí své pochybení a spotřebitele dodatečně poučí, běží od okamžiku poučení běžná 14denní lhůta. Zákon už nevyžaduje, aby odstoupení od smlouvy bylo provedeno písemnou formou, je ale třeba si uvědomit, že odstoupení učiněné po telefonu se bude jen velice těžko prokazovat. Na základě doručeného odstoupení je podnikatel povinen do 14 dnů vrátit veškeré peněžní prostředky, které přijal od spotřebitele. Spotřebitel je ve stejné lhůtě povinen vrátit zakoupené zboží i s příslušenstvím a případnými dárky.

S individuálními problémy se mohou spotřebitelé svěřit právním poradcům dTestu na poradenské lince 299 149 009, která je k dispozici každý všední den od 9 do 17 hodin. Mnoha seniorům se tak již podařilo vymanit třeba z dlouhodobého splácení nechtěných úvěrů uzavřených na předváděcích akcích.

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Vanda Jarošová, jarosova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

dTest, o.p.s. je největší českou organizací na ochranu spotřebitele, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit