Štěňata a vápník

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Publikováno v časopise 12/2006

Štěněcím kostem škodí nadbytek vápníku stejně jako jeho nedostatek. Vápník je základním stavebním kamenem kostí, u zvířat stejně jako u člověka. V období růstu se poruchy v příjmu tohoto prvku mohou nezvratně podepsat na zdraví psa. Když je kalcia málo, kosti slábnou a jsou křehké. Snadno dochází ke zlomeninám, může nastat trvalá deformace nohou. Podobně špatně ale může dopadnout dlouhodobé předávkování vápníkem.

Metabolismus kostí je v důsledku nadbytku vápníku narušen a kosti rostou nerovnoměrně. Postiženi bývají hlavně psi velkých plemen, jimž se nohy mohou křivit a psi začnou kulhat. Optimální přísun vápníku pro štěňata činí asi 3 gramy na 1000 kcal využitelné energie (lze spočítat z deklarovaného obsahu živin na obalu krmiva). V závislosti na obsahu vody a kalorií v suchém krmení to odpovídá zhruba jednomu objemovému procentu vápníku. Kritický nedostatek nebo naopak nadbytek nastává při obsahu vápníku nižším než 2 gramy na 1000 kcal, resp. vyšším 4,5 gramu na 1000 kcal. Mezi jedinci jsou samozřejmě individuální rozdíly.
Samotným obsahem kalcia to však nekončí. Vápník totiž ještě musí být ve správném poměru k obsahu fosforu, který ovlivňuje jeho využití. Optimální poměr činí 1,3 až 2 ku 1.


Přihlásit