Jak vybrat vanilkový a vanilinový cukr

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.3.2023

Cest, jak dodat pečivu vanilkový tón, je celá řada: použijeme vanilkový lusk, můžeme sáhnout po vanilkovém extraktu anebo po vanilkovém či vanilinovém cukru. Vanilkový lusk, extrakt a cukr voní díky přírodnímu vanilkovému aroma. Vanilinový cukr za své vlastnosti vděčí umělé látce, a přestože se chemikům podařilo uměle vyrobit hlavní ingredienci vanilkové vůně, její komplexnosti nedosáhli.

Aroma pravé vanilky totiž sestává z více než 200 těkavých látek a vanilin je pouze jednou z nich. Když si proto chceme dát na pečení záležet, je lepší investovat do lusku, extraktu nebo kvalitního přírodního vanilkového cukru. Je však potřeba zacházet s nimi šetrně, vanilka totiž ochotně přejímá vnější pachy. Proto je vhodné vanilkový cukr skladovat v těsných nádobách a nepříliš dlouho. Ne snad, že by se časem zkazil, ale mohl by ztratit své aroma.

Jak již bylo řečeno, hlavní rozdíl mezi vanilkovým a vanilinovým cukrem je v původu použitého aroma. U vanilkových cukrů je použito přírodní aroma dodané formou mleté vanilky, vanilkového extraktu nebo přírodního vanilkového aroma. Konkrétní ingredienci vždy najdete v seznamu složek, často spolu s procentuálním podílem ve výrobku. Samozřejmě platí, že čím vyšší procento, tím lépe. Na první pohled cukr s pravou vanilkou poznáte podle názvu vanilkový cukr a také podle obrázků vanilkových květů a lusků na obalu.

Vanilinové cukry obsahují umělou vonnou látku a ta může být dvojího druhu. Historicky se v Česku používá syntetický ethylvanilin, což je sice látka velmi intenzivní vanilkové vůně, ale v přírodní vanilce ji nenajdete. Druhou možností je uměle vyrobený vanilin, tedy ta samá substance, která voní i ve vanilkových luscích. Rozlišení obou druhů aroma není na obalech vanilinových cukrů příliš spolehlivé. Občas může dojít k záměně obou pojmů a někdy ve složení najdeme pouze obecné označení „aroma“.  Vanilinový cukr se liší rovněž grafikou obalu. Nesmí se na něm objevit žádné vyobrazení vanilky.

Jinak není u vanilkového cukru příliš co vybírat, protože etikety mnoho zajímavých informací nenabízejí. Občas se na obalu zmiňuje, že výrobek obsahuje bourbonskou vanilku. To znamená, že pro výrobu byla použita vanilka vypěstovaná na ostrově Réunion a několika dalších ostrovech. Botanicky však jde pořád o stejnou rostlinu jako u vanilky bez přesného označení.

Poslední věcí, na kterou můžeme upozornit, jsou občasné problémy s označením hmotnosti vanilkových a vanilinových cukrů prodávaných v multipacku. Typicky se cukr prodává v malých sáčcích a často je jich několik zabaleno do jednoho průsvitného obalu. Teoreticky lze cukry v multipacku spočítat, proto na něm výrobci neuvádějí počet sáčků v balení. Sami jsme však v praxi zjistili, že s počítáním plochých sáčků v těsné fólii může být problém. Proto si při nákupu všímejte i regálových cenovek, na kterých musí být celková gramáž multipacku uvedena.

Databáze testovaných výrobků

Vanilinové cukry (13 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2023
Vanilkové cukry (11 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2023


Přihlásit