Linky začínající osmičkou jsou bezplatné? Ne vždy!

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 27.3.2014   

Řada lidí se domnívá, že všechna telefonní čísla začínající devítkou jsou zpoplatněná vysokým tarifem. Linky začínající osmičkou naopak považují za bezplatné. Obojí je omyl. O ceně hovoru vypovídá tvar čísla, tedy „barva" linky.

Telefonní čísla začínající devítkou či osmičkou, zelené, modré, bílé linky. Pro spotřebitele často bývá problém se ve spletité džungli specifických telefonních linek vyznat. Na naší poradenské lince 299 149 009 se setkáváme s klienty, kteří se obávají volat zpět na čísla začínající devítkou, neboť očekávají vysoké zpoplatnění. Kontaktují nás také lidé rozhořčení údajně nesprávným vyúčtováním volání na číslo začínající osmičkou. Reklamace ale není vždy na místě.

Obavy z vysokého zpoplatnění linky začínající devítkou nejsou vždy oprávněné. Tato čísla používají i banky, aniž by tím útočily na naše peněženky. Předvolba 910 se využívá pro volání přes internet, čísla začínající dvojčíslím 97 používají pro své sítě například České dráhy, armáda či policie.

Vysoce zpoplatněná čísla lze přitom poznat na první pohled. Čísla prémiových, tedy speciálně zpoplatněných linek vždy začínají předčíslím 90, třetí číslice uvádí charakter služby a čtvrtá a pátá číslice udávají cenu za minutu hovoru. Tento formát měla například zákaznická linka podvodné společnosti Endemos distribution, před níž jsme v minulých dnech varovali (více zde). Pozor je třeba dát zejména na čísla začínající 905, u těch se cena hovoru vyjádřená čtvrtou a pátou číslicí násobí desetkrát a hovor tak zákazníka může vyjít až na 990 korun za minutu. Pokud za devítkou není nula, většinou se jedná o číslo neveřejné sítě, například státních úřadů či jiných institucí.

Problém bývá i s čísly začínajícími osmičkou, která lidé často mylně považují za bezplatná. I čísla těchto takzvaných barevných linek mají přesný, i když ne zcela jednoduchý systém a je dobré se v něm orientovat. Telefonní čísla začínající osmičkou můžeme rozdělit na zelené linky, které jsou pro volajícího bezplatné, a dále modré a bílé linky, kde se úhrada hovoru dělí mezi volajícího a volaného. Charakter linky poznáte podle prvního trojčíslí. Spotřebitelé jsou občas zmateni, protože nevědí, že tyto linky mohou být placené, případně že operátoři volání na ně nezahrnují do volných minut. Například dlouhý hovor s bankou se tak může snadno prodražit.


Přihlásit