Jak vybrat robotickou sekačku

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 13.2.2018

Chtěli byste mít krásný a upravený trávník na své zahradě, ale sekání trávy buď nesnášíte, nebo se mu nemůžete věnovat tak často? Můžete si pořídit robotickou sekačku, která to udělá za vás. Nejlepší z testu by se kvalitou sečení dala s přimhouřenýma očima srovnat s dobrou klasickou motorovou sekačkou.

Robotická sekačka je určena na trávníky, které byly předtím pravidelně upravovány motorovou sekačkou (benzínovou nebo elektrickou). S nestejnoměrným a drnovitým trávníkem si většina testovaných modelů neporadila, protože po chvíli uvízly na nějakém větším drnu a potřebovaly vysvobodit. Posekat vyšší trávu (v našem případě 100 milimetrů), vlhký trávník, nebo trávník ve svahu (sklon do 20°) dokázaly většinou všechny roboty, v některých případech jsme však zaznamenali větší či menší nedostatky například ve schopnosti rovnoměrně rozprostřít posečenou trávu nebo ve výsledném vzhledu trávníku.

Velikost rozhoduje

Stejně jako pro výběr klasické motorové sekačky i pro robotickou je důležitá velikost trávníku. Výrobce někdy udává velikost doporučenou, jindy maximální, někdy může udávat oba dva údaje. Pokud jsou v návodu k použití nebo na webových stránkách výrobce obě hodnoty, pak maximální velikost trávníku určuje, do jaké vzdálenosti od základny nebo hraničního kabelu robot může pracovat; odvíjí se také od síly signálu a kapacity baterie. Doporučená velikost trávníku je, řekněme, ideální rozloha, kterou robot vzhledem k svým dispozicím zvládne posekat relativně rychle.

Pokud je v návodu k použití pouze údaj doporučená velikost trávníku max 1000 m², vaše zahrada by určitě neměla být větší, protože by pak robot mohl mít problém se signálem nebo nedostatečně výkonnou baterií. Naopak menší rozloha zahrady je určitou výhodou, protože robot nebude pracovat na limitu.

Robotické sekačky 5

Výkon a rychlost se počítá

Baterie je jedním z klíčových prvků robota a stojí na ní jeho výkony. Musí mít proto dostatečnou kapacitu, aby na jedno nabití zvládla posekat alespoň 150, ideálně 200 m² – bavíme-li se o modelech určených pro zahrady o rozloze 1000 m². Roboty pro menší zahrady mohou mít baterii slabší.

Vedle kapacity baterie je důležitá i rychlost nabíjení, která se samozřejmě podepisuje na celkové době potřebné na posečení trávníku. Ideální je, když je baterie dobita za hodinu, nanejvýš za dvě. Delší dobíjecí čas spolu s větší rozlohou zahrady pak totiž může vést k tomu, že robot nestihne trávník posekat ani za jeden den.

Jednoduché nastavení a obsluha především

Šířka záběru sečení není u robotické sekačky až tak důležitá, protože přece jen tu práci neděláte vy. Na druhou stranu - čím větší záběr, tím rychleji bude zahrada posekaná. Mnohem důležitější je však nastavení výšky sečení. Musí být jednoduché a rychlé, ideálně pomocí snadno dostupného otočného kolečka. Některé přístroje je třeba otočit vzhůru nohama a použít šroubovák - to není praktické. Minimální výška sečení by měla jít nastavit na 20 milimetrů. Některé modely lze nastavit pouze na 30 milimetrů, což může mít za následek horší vzhled trávníku (kratší vypadá lépe).

Přítomnost dešťového senzoru je pro robotickou sekačku výhodou, protože díky němu pozná, že nemá smysl pachtit se s mokrou trávou a práci nechá na jindy. Programování robotů není náročné, s pomocí návodu k použití ho hravě zvládnete. Z pohledu snadnosti a rychlosti obsluhy je výhodou přítomnost numerické klávesnice, protože roboty jsou vybaveny bezpečnostním systémem, který vyžaduje při spuštění zadat PIN kód. Na klávesnici je to jednoduché, ale pokud musíte volit každou číslici pomocí kurzorových šipek a každou zvlášť potvrzovat, je to zdlouhavé.

Databáze testovaných výrobků



Přihlásit