E-shop nebo pouhý zástupce zákazníků?

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.3.2014   

Není e-shop jako e-shop. Může se vám stát, že narazíte na webové stránky, které vypadají jako běžný internetový obchod, ovšem ve skutečnosti se jedná o pouhého zprostředkovatele nákupu. Co to pro zákazníka znamená? A je to vůbec legální?

Zavítali jste na stránky www.svet-tabletu.cz a působí na vás dojmem klasického e-shopu prodávajícího tablety? Pak jste na omylu. První co asi návštěvníka tohoto webu zarazí, je rubrika „Státní svátky v Číně“. Těm pozorným pak neunikne věta v obchodních podmínkách hlásající, že provozovatel těchto webových stránek je pouhým zástupcem zákazníků při nákupu zboží, nikoliv samotným prodávajícím.

Připuštění tohoto postupu by pro spotřebitele mělo nepříjemné důsledky. Případnou reklamaci by zákazník musel řešit s čínským obchodníkem. Nad zárukou by visel velký otazník, neboť podle obchodních podmínek provozovatele e-shopu a pravidel mezinárodního obchodu by se smlouva řídila právem státu, v němž sídlí čínský prodávající. Málokterý český spotřebitel ví, jaká práva má podle čínských předpisů. Nelze pominout ani skutečnost, že náklady na dopravu věci do Číny kvůli reklamaci by nebyly zanedbatelné.

Je vůbec tento postup v souladu se zákonem? Ne, jde nepochybně o obcházení zákona s cílem zbavit se odpovědnosti za vady prodaného zboží a dalších povinností prodávajícího. Na internetové portály zprostředkovávající prodej letenek či vstupenek na koncerty jsou spotřebitelé již zvyklí. Někteří podnikatelé to nyní zkoušejí i s prodejem spotřebního zboží. Do řetězce výrobce – dovozce – prodejce - zákazník však ve skutečnosti žádný nový článek nevstupuje. Prodávající se tak jen snaží schovat za jiný typ smlouvy. Objednávku si vykládá jako udělení plné moci, ze zaplacené kupní ceny si údajně vezme svoji odměnu za zastupování a za nic neodpovídá.

Prezentace e-shopu svět-tabletů.cz a jeho sortimentu a zcela obvyklý proces objednávání nabízeného zboží nepřipouští žádné pochyby o tom, že je to běžný prodejce zboží. Pouze sám sebe označuje jako zástupce zákazníků. Celé obchodní podmínky tohoto e-shopu jsou v rozporu se zákonem a ve vztahu k zákazníkům nemají žádné právní účinky. Naši právníci proto podali podnět České obchodní inspekci a provozovateli e-shopu zasíláme výzvu ke zdržení se protiprávní činnosti. Umístěním vybraného zboží do nákupního košíku začíná spotřebitel nakupovat bez ohledu na to, jestli se tak děje v nákupním centru nebo na internetu. Pokud potvrzuje před odesláním „objednávku“ a dostane pokyn platit „kupní cenu“, uzavírá kupní smlouvu, žádnou jinou.


Přihlásit