Test robotických sekaček 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2014

V robotickém miniseriálu vám po testu robotických vysavačů, který jsme publikovali v březnovém vydání, přinášíme test robotických sekaček na trávu. Schopnosti devíti modelů jsme zkoušeli na různých typech trávníku. Každou sekačku jsme podrobně prozkoumali také z uživatelského hlediska, například jak se ovládá a uvádí do provozu, jak se nastavuje výška sečení, jak se nabíjí nebo jak dlouho vydrží pracovat.

Automatizace ovládá stále více oblastí našeho života. Jestli je to dobře, nebo špatně, na to existují rozdílné názory, každopádně lidem život v mnoha směrech usnadňuje a zpříjemňuje. Roboty tak můžete najít i na zahradách rodinných domů nebo chat, kde se starají o sekání trávy, zatímco jejich „páníčkové“ užívají ušetřený čas jinak. Díky snadnému naprogramování totiž robotu určíte, s jakou pravidelností má sekat a o nic víc se nestaráte. Nejdříve však pro to musíte něco udělat. V první řadě nainstalovat základnu a vytyčit hranice.

V testu robotických sekaček jsme proto mimo jiné zjišťovali, jak náročné je vytyčení území, ve kterém se sekačky pohybují, kolik toho jednotlivé modely posekají na jedno nabití a jak dlouho se následně v základně nabíjejí. A samozřejmě nás zajímalo samotné sečení – na běžném trávníku, drnovitém, vlhkém, vysokém a udržovaném.

Zkouška sekání běžného trávníku byla ze všech nejkomplexnější a ukázalo se při ní, jestli sekačka zvládne udržovat trávník tak, že se s opakováním sečení bude jeho vzhled zlepšovat. U některých modelů jsme rozdíly nezaznamenali, u jiných se testovací trávník s opakováním sečení zlepšoval a na konci čtyřtýdenního testu vypadal velmi dobře.

Značné rozdíly najdete v kvalitě baterií – výdrži a době nabíjení. Všechny sekačky sice mají baterie typu Li-Ion, ale jejich výkony se liší. Nejlepší robotická sekačka v testu dokáže na jedno nabití posekat až 250 m² a nabíjí se jen hodinu, nejhůře hodnocené modely posekají jen 65 m² a potom se nabíjejí až hodinu a půl. Konkrétní výsledky jednotlivých zkoušek, které se zaměřily i na obsluhu, prozrazuje náš test.


Databáze testovaných výrobků

Robotické sekačky 2014 (9 výrobků)
poslední aktualizace: 26.3.2014


Přihlásit