Test praček a praček se sušičkou 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2014

Další díl našeho pravidelného testu praček nepřinesl žádná velká překvapení. Stejně jako v minulých letech většina modelů pere dobře, problematické však zůstává máchání. Pouze dvě z testovaných praček vymáchají prádlo alespoň uspokojivě, ostatní získaly dostatečné a nedostatečné známky. Pro zajímavost jsme do testu kromě 15 běžných modelů s předním plněním zařadili také pět praček kombinovaných se sušičkou. Praní jim celkem jde, ovšem jejich výkony při sušení a spotřeba elektrické energie i vody za samostatnými sušičkami zaostávají.

Věšení prádla v málem bytě není zrovna praktické, navíc časté sušení může v hůře větraných prostorách poskytovat vhodné podmínky pro šíření plísní. Nemáte-li možnost pověsit prádlo ven nebo do sušárny, nabízí se v podobných případech řešení v podobě sušičky. Jenže kam ji v menším bytě umístit? Pokud máte problém nalézt v domácnosti místo pro dva samostatné spotřebiče, jako ideální volba se zdá pračka doplněná o funkci sušičky. Pračky se sušičkou jsme hodnotili podle stejných kritérií, jaká uplatňujeme na obě kategorie spotřebičů v jejich samostatných testech.

Čtyři z pěti testovaných modelů měly problémy se samotným sušením, respektive s přesností příslušných automatických programů. Senzor v sušičce by měl být schopen rozpoznat moment, kdy je dosaženo požadované zbytkové vlhkosti prádla a v tu chvíli program ukončit. Ovšem ne vždy se tak dělo. Jednou ze zásadních otázek také je, nakolik jsou vlastně pračky se sušičkou ekonomické z hlediska provozních nákladů. I to nás při testu zajímalo.

Zaměřili jsme se také na máchání – ať už u kombinovaných přístrojů nebo samostatných praček. Téměř polovina testovaných praček získala za máchání nedostatečné hodnocení a pouze dva modely dosáhly alespoň na uspokojivou známku.


Pračky 2014-2017 (porovnat)

Pračky se sušičkou 2014 (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pračky 2014-2017 (83 výrobků)
poslední aktualizace: 31.8.2017
Pračky se sušičkou 2014 (5 výrobků)
poslední aktualizace: 26.3.2014


Přihlásit