Test letních pneumatik 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2014

Letní motoristická sezóna je za dveřmi a za chvíli nastane v pneuservisech mela. Bude se přezouvat. Pokud nemáte na co, mohou se vám hodit výsledky našich srovnávacích testů, které opakovaně ukazují, že kvalita pneumatik se na silnici zaručeně projeví. Letošní test letních pneumatik není výjimkou. Jednotlivé modely se liší nejen jízdními vlastnostmi, ale také rychlostí opotřebení nebo hlučností. Tentokrát jsme se zaměřili na rozměry 175/65 R14 a 195/65 R15.

Pneumatiky jsou velmi důležitým prvkem bezpečnosti vozidla, měly by proto být v dobré kondici. Modely pro letní a zimní sezónu se liší konstrukcí dezénu, směsí, ze které jsou vyrobeny, a dalšími prvky, které je předurčují k použití v daných ročních obdobích. Pouze tehdy se mohou projevit jejich specifické vlastnosti.

Do testu jsme opět zařadili v Evropě nejprodávanější značky, mezi nimi i pneumatiky Barum. Rozměr 175/65 R14 obouvají například Citroën C2, Ford Fiesta, Peugeot 206, Renault Clio, Smart Forfour nebo Toyota Yaris. Rozměry 195/65 R15 jsou vhodné například pro Audi A3, Škodu Octavii, Opel Astru nebo VW Golf. Některé pneumatiky prošly testem bez větších problémů a získaly v našem hodnocení přes 60 procent, proto je obzvlášť doporučujeme. Zpravidla mají dobré či velmi dobré jízdní vlastnosti na suchu i na mokru.

V obou hlavních zkouškách jsme testovali jízdní vlastnosti, brzdnou dráhu, směrové vedení, jízdní stabilitu a na mokru také aquaplaning, respektive odolnost pneumatik vůči tomuto nebezpečnému jevu. Dále nás zajímala rychlost opotřebení neboli životnost pneumatik, tzn. kolik kilometrů na nich najedete, než je bude nutné kvůli sjetému vzorku vyměnit. Měřili jsme i vliv letních pneumatik na spotřebu paliva a jejich hlučnost.

Nezávislý test varuje před čtyřmi nedostatečnými pneumatikami, které měly problém především na mokré vozovce.


Testované výrobky - letní pneumatiky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Letní pneumatiky 2012 - 2015 (131 výrobků)
poslední aktualizace: 1.1.2016


Přihlásit