Test hořčic 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2014

Vylepšuje fádní či nevýraznou chuť mnoha potravin. Bez hořčice doma ve spíži to prostě nejde. Otestovali jsme 14 plnotučných a tři speciální včetně jedné s označením dětská. K pozitivním zjištěním patří, že žádný z výrobků neobsahoval umělá barviva, ačkoli jsou v hořčici povolena. Polovina výrobků se obešla i bez chemických konzervantů. Slabou stránkou byly chuťové vlastnosti testovaných hořčic.

Hořčice, anglicky mustard, je z latinského mustum ardens, což doslova znamená „musí pálit“. Co tvrdili už staří Římané, to požaduje i česká potravinářská vyhláška – hořčice musí mít palčivou, říznou chuť. Splňují tyto chuťové požadavky hořčice prodávané v českých obchodech? Jen některé, jak ukázal náš test. Do něj jsme zařadili 14 výrobků s označením hořčice plnotučná a tři hořčice speciální, z nichž jedna byla určena dětem.

Kromě senzorického hodnocení jsme hořčice podrobili i chemickým analýzám. Zajímalo nás, zda výrobky obsahují umělá barviva a v jakém množství jsou v nich obsaženy konzervanty. Také jsme zjišťovali, zda hořčice splňují požadavky na surovinové složení, které jsou stanoveny potravinářskými předpisy – minimální obsah sušiny a tuku, maximální obsah kyseliny octové a tzv. písku. Pískem jsou v tomto případě míněny látky obsažené v popelu spálené potraviny, které se nerozpouštějí v kyselině chlorovodíkové. Plnotučná hořčice musí kromě toho mít nejméně pět procent cukru, pro hořčici speciální žádný limit na obsah cukru stanoven není.


Hořčice plnotučné 2014 (porovnat)

Hořčice speciální (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Hořčice speciální (3 výrobků)
poslední aktualizace: 26.3.2014
Hořčice plnotučné 2014 (14 výrobků)
poslední aktualizace: 26.3.2014


Přihlásit