dTest: Pozor na podvodnou společnost Endemos distribution

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2023 Obsah lednového dTestu

Vydáno: 19.3.2014   

Spotřebitelská organizace dTest varuje před podvodnou společností Endemos distribution. Ta v minulých dnech rozeslala dopisy, v nichž adresátům sděluje, že jí dluží peníze. Dále vyhrožuje soudem a exekucí a vyzývá spotřebitele, aby ji neprodleně kontaktovali na zákaznické lince. Ta je ovšem zpoplatněna částkou 85 korun za minutu volání.

Tyto upomínky došly lidem, kteří se společností žádnou smlouvu neuzavřeli a neměli s ní nikdy nic společného. Dopisy byly zaslány především starším lidem. „Jen během včerejška jsme prostřednictvím služby VašeStížnosti.cz obdrželi téměř 100 stížností a na poradenské lince jsme jich napočítali přes tři desítky,“ sdělil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

V dopise se sděluje, že adresát neuhradil dlužnou částku 3.566 Kč za klientskou kartu a stále aktivní členství. V textu je dále uvedena zákaznická linka +420 900 850 555, na které lze celou situaci řešit. Chybí však informace o tom, že se jedná o linku se zvýšenou tarifikací, tzv. placenou linku, kde spotřebitel platí 85 Kč za minutu volání. Celý dopis je formulován tak, aby adresát podlehl dojmu, že zavolání na uvedenou linku je jedinou možností, jak věc řešit – nejsou v něm uvedeny platební ani jiné potřebné údaje. Navíc společnost vyhrožuje vymáháním a exekučním řízením.

Lukáš Zelený z dTestu radí, jak se zachovat, pokud jste obdrželi obdobnou upomínku a se společností Endemos distribution jste nikdy žádnou smlouvu neuzavřeli: „V žádném případě nevolejte na tuto placenou linku. Neplaťte požadovanou částku a doporučeným dopisem společnost vyzvěte k poskytnutí dokumentů, na základě kterých úhradu žádají. Doporučujeme také podat na společnost trestní oznámení na nejbližší služebně Policie ČR nebo státním zastupitelství.“

Podle zákona o ochraně spotřebitele platí, že pokud prodávající používá pro komunikaci se spotřebiteli zákaznickou linku, nesmí být tato linka zpoplatněna vyšším tarifem. dTest již v této věci podal podnět k prošetření České obchodní inspekci a rovněž trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Podle informací Exekutorské komory ČR z října minulého roku čelí společnost Endemos distribution šesti exekucím pro pohledávky z předváděcích akcí.

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Vanda Jarošová, jarosova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

dTest, o.p.s. je největší českou organizací na ochranu spotřebitele, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.


Přihlásit