Jak a čím nakrmit psa?

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Publikováno v časopise 12/2006

Čekat na tuto otázku jednoznačnou odpověď je asi tak stejně naivní jako doufat, že potkáte Karla Gotta v nálevně čtvrté cenové skupiny. Trendy ve výživě psů se za poslední desetiletí dramaticky změnily, především díky rozvoji veterinární medicíny. Dříve běžný zvyk krmit psy zbytky z lidského stolu již naštěstí prakticky vymizel a psům se zaslouženě dostalo speciální stravy.

Moderní a věci znalí chovatelé krmí své psy buď doma připravovaným jídlem, konzervami nebo sušeným krmivem (granulemi). Každé má svá pro i proti. Domácí stravu psi vítají, neboť bývá chutná a aromatická. Je ale velmi náročná na přípravu i finance a s největší pravděpodobností se stejně nepodaří dodat psu všechny živiny, které potřebuje.
Konzervovaná psí strava se prodává buď jako kompletní krmivo (tzn. nic se k němu nepřidává) nebo jako masitá část jídelníčku. V tom případě je potřeba přidat těstoviny, rýži, někdy zeleninu, ovoce atd. – podle druhu konzervy. Krmení kompletními konzervami je jednoduché, psům chutná, ale vyjde to na spoustu peněz. Konzervované krmivo se proto používá převážně jako náhražka domácí stravy třeba na dovolené.
Kvalitní sušené granulované krmivo je praktické, kompletní, relativně levné, bohužel však psům zpravidla neposkytuje takový gurmánský prožitek. To je ale jeho jediné mínus.
Ať už se rozhodnete pro kterýkoli způsob krmení psa, mějte na paměti, že je důležité stravu neměnit (alespoň ne často). Trávicí trakt musí každému typu potravy přizpůsobit množství a skladbu trávicích šťáv a střevní mikroflóry. Teprve po přibližně dvou týdnech krmení stále stejným druhem potravy se trávicí ústrojí optimálně vyladí a zužitkuje z přijaté potravy maximum. Stále stejné krmení přitom znamená, že pes je krmen například pouze granulemi, a to pořád jedním druhem. Měnit by se neměla ani doma připravovaná strava: měla by obsahovat každý den stále stejné druhy masa, příloh i zeleniny.
Krmíte-li psa víckrát denně (například štěňata nebo psy obřích plemen), měly by být i všechny krmné dávky složeny ze stejného jídla. Konzerva ráno a granule večer psům nejen neprospívá, ale často dokonce škodí. Trávicí trakt nemá čas se přizpůsobit, takže pes spotřebuje daleko více potravy, ze které toho ovšem zužitkuje relativně málo, tudíž zároveň roste množství stolice. Pes může trpět nedostatkem vitamínu a minerálů, ne proto, že by je strava neobsahovala, ale proto, že v důsledku střídání druhů krmiva je organismus jednoduše nedokáže vstřebat.
Zkrátka a dobře, psi nejsou lidé a neměli bychom jim měřit stejným metrem. I když se nám neměnná strava může zdát jednotvárná a nedostatečná, je to to nejlepší, co psovi můžeme nabídnout.


Přihlásit