dTest: Mléko z českých obchodů obhájilo pověst zdravé potraviny

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 4.3.2014   

Spotřebitelský časopis dTest nechal prověřit 28 mlék nakoupených v českých obchodech. V žádném z testovaných výrobků laboratoř nezjistila přítomnost těžkých kovů, zbytky pesticidů ani nebezpečné bakterie. Všechna mléka měla náležitý obsah bílkovin i vápníku. Test také ukázal, že tyto cenné živiny mléko neztrácí ani po odtučnění.

dTest se v březnovém vydání zaměřil na obsah výživově cenných látek v čerstvém i trvanlivém polotučném mléce. Všechna testovaná mléka vyhověla co do obsahu bílkovin požadavkům unijní legislativy. „Rozdíly mezi testovanými výrobky byly minimální. Spotřebitelé mohou vybírat jednoduše podle toho, co jim vyhovuje, případně podle ceny,“ shrnuje výsledky testu vedoucí redakce dTestu Daniel Pavlis.

Laboratoř současně zkoumala, zda mléko neobsahuje nebezpečné látky používané dříve v zemědělství, například DDT či hexachlorbenzen, anebo polychlorované bifenyly z již zakázaných nátěrových hmot silážních žlabů. Zaměřila se i na přítomnost těžkých kovů, jako je rtuť, olovo či kadmium. „Hledali jsme také nebezpečné bakterie, například listerie. Sledovali jsme i mykotoxiny, které mohou přejít do mléka z krmiva napadeného plísní. Závěry byly u všech vzorků mléka stejné: bez nálezu,“ uvádí Daniel Pavlis.
Čerstvá, tedy pasterovaná polotučná mléka se co do obsahu bílkovin, vápníku a vitamínů nijak výrazně nelišila od těch trvanlivých, tj. ošetřených UHT. Litr každého z testovaných mlék také obsahoval dost vápníku na to, aby se jím pokryla doporučená dávka pro jednu osobu na jeden a půl dne.

dTest pro srovnání poslal do laboratoře i dvě mléka plnotučná, dvě odtučněná a jedno obohacené mléko s označením „pro děti“. Analýza ukázala, že odebrání tuku nemá vliv na obsah bílkovin a také množství vápníku zůstává v mléce na původní úrovni. Odtučněné mléko mělo ovšem nižší obsah vitamínů rozpustných v tucích – odstraněním tuku přišlo i o devět desetin vitamínů A a E. Tuk je nositelem chuti, což se projevilo i v senzorickém hodnocení, kde odtučněná mléka vykazovala méně výraznou chuť. Plnotučná mléka hodnotila komise jako lahodnější a jemnější. Obohacený výrobek, mléko pro děti Tatra Kravík s přidaným vápníkem, bílkovinou a vitamíny, v testech zklamal. Co do obsahu bílkovin nebyl o nic bohatší než mléka neobohacená.

„Vítězem testu mezi trvanlivými výrobky se stalo Mléko polotučné trvanlivé značky Madeta. V kategorii čerstvého mléka nejlépe obstál výrobek K-Classic Mléko polotučné,“ řekl vedoucí redakce dTestu Daniel Pavlis.

Kontakty pro média:

Daniel Pavlis, pavlis@dtest.cz, tel.: +420 734 122 891
Vanda Jarošová, jarosova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

dTest, o.p.s. je největší českou organizací na ochranu spotřebitele, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
 

Přihlásit