Jak vybrat nosiče dětí - klokanky

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 13.11.2015

Klokanky, nosítka či dětské nosiče. Všechna slova označují totéž – výrobek umožňující nosit dítě na těle. Tato alternativa má řadu příznivců i odpůrců. Pokud se rozhodnete nosič koupit, je důležité, abyste věděli, jak správně klokanku vybrat - na co si dát pozor a jaké vlastnosti upřednostnit. Náš test například ukázal, že ne všechny klokanky jsou vhodné pro nošení malých novorozenců.

Při výběru klokanky (dětského nosiče) je dobré věnovat pozornost několika klíčovým aspektům. Nejdůležitějším z nich je věkové, respektive hmotnostní určení nosiče. Klokanky mohou být určeny pro děti od narození (cca 3 kg) až do dvaceti kilogramů. Spodní věkovou/hmotnostní hranici je třeba sledovat především tehdy, pokud pořizujete klokanku pro novorozence, respektive malé dítě, které ještě nedokáže vlastními silami udržet hlavu (do věku cca 4 měsíců). Ne všechny klokanky jsou určené pro takto malé děti, některé nabízí k dokoupení zvláštní vložku pro novorozence. Test klokanek bohužel ukázal, že ne všechny klokanky určené pro novorozence jsou pro ně i vhodné. Tyto nosiče musí být vybaveny opěrkou hlavy, ne každá je ovšem tak účinná, jak by měla být. Záleží také na vzrůstu dítěte. Více informací o tom, které klokanky jsou vhodné pro nejmenší miminka, naleznete v našem testu.

Dalším kritériem, které je dobré zvážit, je flexibilita. Všechny klokanky umožňují nošení vpředu s dítětem čelem k opatrovníkovi (rodiči). To je z hlediska fyziologického i psychologického pro nejmenší děti nejvhodnější pozice. Některé umožňují i nošení dítěte vzadu či na boku. Tyto pozice jsou vhodné pro děti, které samy udrží hlavu. Pro větší děti je důležitým kritériem také to, zda klokanka umožňuje nošení dítěte čelem ven.

Klokanka musí mít uzavřené (kruhové) otvory pro dolní končetiny dítěte, což zabraňuje náhodnému vypadnutí malých jedinců, například při posazování dítěte do nosiče. Jinými slovy, dolní končetina musí být obepnuta i na straně, kde nosič přiléhá k tělu opatrovníka. Otvory pro dolní končetiny by měly být nastavitelné, aby je bylo možné přizpůsobit rostoucímu dítěti. Praktická je také méně častá možnost nastavení šířky sedací části a výšky klokanky, aby se mohla přizpůsobit rostoucímu dítěti. Snadno nastavitelné a pohodlné popruhy pro opatrovníka jsou samozřejmostí. Klokanky pro větší a těžší děti by pro pohodlné nošení měly být vybaveny bederním pásem.

Před nákupem klokanky je více než žádoucí její vyzkoušení. Klokanka by měla být pohodlná pro dítě i opatrovníka, neměla by ani jednoho nikde tlačit (pozor na skryté knoflíky či přezky). Pozornost věnujte i místům, kde by si dítě mohlo skřípnout prsty, i taková se, jak ukázal test, na některých výrobcích mohou na nosičích nalézat. Praktická je i možnost vyprat klokanku v pračce nebo dodávaný bryndák.

Zvláštní kapitolou jsou dětské šátky a vaky (někdy též šátky s kruhy). Ty lze doporučit zkušenějším rodičům, případně se před jejich pořízením poradit se zkušenou osobou a naučit se správné vázání. Test ukázal, že dobře uvázaný šátek patří z hlediska bezpečnostního i ergonomického mezi velmi dobré alternativy pro nošení dětí.

Více informací a kompletní test dětských nosičů naleznete zde.

Databáze testovaných výrobků

Nosiče dětí – klokanky (10 výrobků)
poslední aktualizace: 27.2.2014


Přihlásit