Mini test: Ultra HD a OLED televizory

Publikováno v časopise 3/2014

Zájem o nové televizory v posledních letech klesá a příliš na tom nezměnila ani sázka na novinky jako 3D nebo Smart TV. Dva v současnosti nejvýraznější trendy, které mají podle výrobců trh oživit, nesou označení Ultra HD a OLED. Slibují vyšší rozlišení a lepší kvalitu obrazu. Televizory vybavené těmito technologiemi jsou však zatím příliš drahé. Podívali jsme se na první exempláře nových technologií a kromě jasných předností narazili i na několik nepříjemností.

Ultra HD je nový standard digitálního videa s velmi vysokým rozlišením, který má přinést ostřejší a detailnější obraz, lepší gradaci barev nebo vyšší kontrast. Minimem je rozlišení 4K (3840x2160 pixelů), které nabízí čtyřikrát více obrazových informací než Full HD (1920x1080), formát používaný například u filmů na blu-ray discích. Do našeho minitestu jsme zařadili trojici z první vlny Ultra HD televizí od společností LG, Samsung a Sony. Jejich rozměry se pohybují od úctyhodných 165 do impozantních 216 centimetrů a vyjdou na stovky tisíc. Zajímalo nás proto, zda za takovou cenu spotřebitel dostává opravdu vyšší kvalitu a zda novou technologii vůbec využije.

Do testu jsme zařadili i140centimetrový televizor Samsung s OLED obrazovkou. Technologie OLED (zkratka pro organické elektroluminiscenční diody) ve skutečnosti úplnou novinkou není, dosud však byla dostupná pouze v omezeném počtu mobilních zařízení. Teprve nyní uzrává čas k jejímu uvedení do světa velkých obrazovek, ačkoliv stejně jako v případě Ultra HD je zatím překážkou cena.

Tento materiál je součástí aktuálního testu televizorů, který si můžete ve formátu PDF stáhnout za SMS zde. Pro předplatitele jsou oba testy po přihlášení zdarma.


Databáze testovaných výrobků

Televizory 2013-2014 (261 výrobků)
poslední aktualizace: 26.2.2014


Přihlásit