Fejeton: Krátký hovor o robotech

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2014

„…To jsem ráda, že voláš, stejně jsem s tebou chtěla mluvit, víš, o tom robotickým vysavači, jak jsi říkala, že bysme si ho měly pořídit, holka, já kvůli tomu celou noc nespala, furt se mi to honilo v hlavě – a ke všemu ještě večer dávali v televizi nějakej film, americkej, jak se vzbouřili roboti, to mi taky nepřidalo… kdyby se mi jako vzbouřil vysavač a zavřel mě ve špajzu jako rukojmí… No, jasně, že si dělám legraci, nejsem blbá!

Co?... Ne, asi si ho nakonec nekoupím, o penězích to není… Nakonec ten můj starej pořád vysává…

Že spíš nasává? Hele, já nemluvím o Karlovi, ale o vysavači, ty srandistko! Ale když jsme u toho, ne že by se do toho hnal, ale když mu řeknu, tak Karel vyluxuje, to zas jo. Má u toho řeči, to se ví, jenomže stejně nejsou slyšet v tom hučení, tak co… Že robot tolik nehučí a má elegantnější vzhled než můj starej? A koho tím myslíš teďko, Marcelo? Vždyť na tom zas tolik nezáleží, copak s ním budu chodit do společnosti? Akumulátor? Neměl by šňůru? Karel ji taky nemá! …Jo, vysavač!

A hele, to mi říkal v práci jeden mladej ajťák… ne rajťák, ajťák, copak dělám u koní? Že prej tyhle robotický vysavače se neuměj vyhýbat překážkám, většinou teda, a to je podle mě dost nevýhoda, poněvadž my máme byt jak překážkovou dráhu, vždyť to znáš. To Karel, když ho zapnu… ježíš, co kecám, to je z těch robotů… když luxuje, tak se dokáže vyhnout všem překážkám, teda většinou. A teď si představ, že on by se tam plazil… ten elegán… a já bych musela kmitat a odstraňovat před ním překážky, aby si neodřel lak, nebo co! Takhle si dám na balkóně kafíčko, cigárko a Karel hučí a jede… No jo, ty to máš jednodušší, velkej byt a žádná překážka, kromě tchýně, já vím… no ale tý on by se snad vyhnul, ne?

Zkrátka, Máco, já si říkám, že si ještě počkám, až to vylepšej a bude to mít tu umělou inteligenci, aspoň trošku, a sací výkon taky větší… Hele, nech si to, co se do Karla pořád navážíš? Jeho inteligence a sací výkon, to je jedna věc a úklid domácnosti zas druhá. Že se s tou cejchou na některý špatně přístupný místa vůbec nedostane, kdežto tenhle malej kulatej robotickej jo? 

No bóže!

Víš co, tak si ho kup, přiveď… teda přivez ho k nám, ty ho zapneš, já pustím Karla a ať si zasoutěžej, kdo vyluxuje líp a dřív? My si zatím dáme decinku, udělám nějaký ňamky… co říkáš? No tak vidíš.“

Zdeněk Rosenbaum

Databáze testovaných výrobků

Vysavače robotické 2014 (17 výrobků)
poslední aktualizace: 27.2.2014


Přihlásit