Test mléka 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2014

Učebnice tvrdí, že mléko je zdrojem vápníku pro naše zuby a kosti. Náš test ukázal, že tomu tak opravdu je. Litr každého z námi testovaných mlék obsahoval dost vápníku na to, aby se jím pokryla doporučená dávka pro jednu osobu na jeden a půl dne. Všechna mléka také měla náležitý obsah bílkovin i vitamínů. V žádném z 28 nakoupených mlék laboratoř nezjistila těžké kovy, ani zbytky pesticidů či nebezpečné bakterie. O to víc nás mrzí, že jeden z výrobků pro špatné tepelné ošetření nevyhověl hygienickým normám.

Do nákupního košíku jsme pro účely testu konzumního mléka vložili celkem 28 výrobků s cílem zjistit, zda odpovídají unijním i českým předpisům a požadavkům. Byla mezi nimi i dvě mléka z Německa a po jednom z Belgie a ze Slovenska. Testovali jsme primárně mléka polotučná, tedy s obsahem mléčného tuku 1,5 procenta. Do testu jsme zařadili mléka čerstvá (pasterovaná) i trvanlivá (UHT). Pro zajímavost jsme zkoumané vzorky doplnili také o dvě mléka plnotučná (nejméně 3,5 % tuku) a dvě odtučněná (nejvýše 0,5 % tuku). Laboratoř se podívala i do krabice vitamíny, vápníkem a bílkovinou obohaceného mléka s označením pro děti.

V testu nás zajímalo, zda mléka prodávaná v českých obchodech neobsahují nežádoucí látky, jakými jsou těžké kovy, pesticidy, polychlorované bifenyly nebo mykotoxiny. Ty totiž mohou spolu s vypěstovaným krmivem přejít do mléka. Testovali jsme samozřejmě i obsah žádoucích látek, pro které je konzumace mléka často doporučována – především jde o vápník a bílkoviny. Podívali jsme se i na obsah vitamínů, konkrétně A a E.

Ověřovali jsme také mikrobiologickou nezávadnost pro nejobávanější druhy bakterií. V pasterizovaném čerstvém mléce jsme hledali bakterie, které by mohly přežít tento méně razantní způsob tepelného ošetření, protože v nepříznivých podmínkách vytváří odolné spóry a v tomto stavu dokáží přežít celá léta. Hledány byly klostridie, ale také listerie i enterobakterie. V trvanlivém UHT mléce se laboratoř zaměřila na vyhledávání celkového počtu mikroorganismů.


Polotučné čerstvé mléko (porovnat)

Polotučné trvanlivé mléko (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Polotučné trvanlivé mléko (12 výrobků)
poslední aktualizace: 27.2.2014
Polotučné čerstvé mléko (11 výrobků)
poslední aktualizace: 27.2.2014


Přihlásit