Řada e-shopů neví, že platí nový občanský zákoník

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 20.2.2014   

Informacím o novém občanském zákoníku nešlo před koncem loňského roku uniknout. Přesto skoro dva měsíce poté, co zákoník vstoupil v účinnost, existuje řada e-shopů, které změnu neregistrují a obchodní podmínky podřizují zrušenému zákonu.

Výsledky průzkumu, který jsme provedli ve 40 e-shopech, jsou šokující. Sedmnáct kontrolovaných prodejců ve svých obchodních podmínkách odkazuje na starou právní úpravu. Problémy s výkladem zákona bylo možné očekávat, to je přirozené při takto rozsáhlé změně úpravy, ale úplné ignorování jeho existence téměř polovinou prodejců je zarážející. Úprava obchodních podmínek o prodávajícím mnohé vypoví. Těžko lze očekávat správné řešení spotřebitelských nároků od prodejce, který ani neví, jakým zákonem se má řídit.

Do průzkumu byly zařazeny e-shopy s elektronikou, které naši poradci znají z dotazů či stížností spotřebitelů na poradenské lince. Většina velkých hráčů změny reflektovala a podmínky upravila, přesto se mezi nimi najdou výjimky. V nevýhodě jsou malí prodejci bez právního zázemí. Obchodníci přitom dost riskují, protože porušují informační povinnost ze zákona o ochraně spotřebitele, za což mohou dostat řádově až miliónové pokuty. V prvních měsících účinnosti nového občanského zákoníku lze očekávat jistou shovívavost České obchodní inspekce, ale prodejci by měli mít očividnou snahu novou úpravu implementovat.

dTest nabízí podnikatelům v této věci pomoc. Na svých webových stránkách zveřejnil vzorové reklamační řády a poskytuje certifikaci souladu obchodních podmínek se zákonem. Většina úprav nezabere moc času. Pokud se tomu obchodník věnuje, najde dost informací, jak mají obchodní podmínky vypadat, případně mu můžeme i pomoci.

Průzkum zkoumal aktuálnost odkazů na právní úpravu, ale nehodnotil konkrétní kvalitu jednotlivých obchodních podmínek.


Přihlásit