dTest: Zakysané smetany – čtvrtina uvádí spotřebitele v omyl

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 4.2.2014   

Množství mléčného tuku v zakysaných smetanách ne vždy odpovídá tomu, co výrobci uvádějí na obalech. Z 32 testovaných zakysaných smetan měla každá čtvrtá méně tuku, než bylo napsáno na etiketě. Na chuti mnohým z testovaných výrobků ubírá přidaný škrob.

Spotřebitelský časopis dTest se v únorovém vydání zaměřil na kvalitu zakysaných smetan prodávaných v české obchodní síti. V testu ověřoval, zda obsah mléčného tuku souhlasí s údaji na obalech zakysaných smetan. Z laboratorních analýz vyplynulo, že osm z 32 testovaných výrobků mělo tuku méně.

„Největším hříšníkem byl z tohoto hlediska výrobek s názvem Creme fraiche značky Bohemilk. Místo deklarovaných 38 procent ve skutečnosti obsahoval pouze 33,6 procenta tuku,“ uvedl vedoucí redakce dTestu Daniel Pavlis.

Není bez zajímavosti, že v části testovaných výrobků bylo naopak více tuku, než se na nich uvádělo. Největší plusovou odchylku měla Zakysaná smetana šéfkuchař z Mlékárny Kunín, která deklarovala obsah minimálně 30 procent, laboratoř ho ale naměřila 31,18 procenta. Výrobcům, kteří se „spletli“ ve prospěch spotřebitele nelze nic vytýkat i z toho důvodu, že procentní údaj o množství tuku doplňovali slovem „nejméně“ nebo „minimálně“. Zavazovali se tím jen ke spodní hranici obsahu tuku.

V zakysaných smetanách dTest dále hledal škrob a nevynechal přitom ani ty, které ho neuváděly ve složení. Dobrou zprávou je, že škrob neobsahoval žádný z 15 výrobků, které ho neměly ve složení uvedený. V kategorii škrobených smetan byla smutným rekordmanem Zakysaná smetana Bio značky Milko z Polabských mlékáren Poděbrady, v níž bylo zjištěno 3,58 procenta škrobu. S biopotravinami si spojujeme tradiční suroviny a výrobní postupy, škrob ve smetaně má ale tradici velmi krátkou.

Přítomnost škrobu v zakysané smetaně žádný český ani unijní předpis nezakazuje a rovněž není stanoveno, kolik ho tam smí být. Výrobci přídavek škrobu odůvodňují tím, že zabraňuje vyvstávání syrovátky, přičemž je chuťově neutrální. To se ale v testu senzoriky nepotvrdilo. Škrob chuť smetan změnil, a to nikoli k lepšímu. V některých smetanách přitom nezabránil uvolňování tekutiny, takže měly řídkou či vodnatou konzistenci.

„Kvalitní smetana se obejde bez škrobu, což ukázal vítěz testu, jímž se stala Pochoutková smetana kysaná Olma s 16 procenty tuku,“ zdůraznil vedoucí redakce Daniel Pavlis.

Kontakty pro média:

Daniel Pavlis, pavlis@dtest.cz, tel.: +420 734 122 891

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

dTest, o.p.s. je největší českou organizací na ochranu spotřebitele, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit