Jak vybrat topinkovač

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.3.2022

Do zlatova opečené plátky chleba mají v oblibě milovníci sladkých i slaných snídaní a hodí se také ke svačině či večeři. Příprava křupavých topinek je královskou disciplínou topinkovačů. Některé modely koupíte za cenu, která se pohybuje v řádu stokorun, jiné stojí tisíce. Většinou připlácíte za design a bohatší výbavu. Poradíme vám, na co se při výběru topinkovače zaměřit, abyste se nespálili a vámi připravené topinky byly k nakousnutí.

Topinkovač spatřil světlo světa již před více než sto lety. Prototypy elektrických zařízení na opékání chleba se začínaly objevovat již na konci 19. století a topinkovač s charakteristickým vyskakovacím mechanismem byl poprvé představen v roce 1919. Dnes jsou k dostání topinkovače v mnoha barevných provedeních, moderním i retro designu. Některé se chlubí arzenálem různorodých funkcí, jiné jsou skromnější.

Topinkovače se vyrábějí v několika variantách. Mohou mít jeden, dva nebo čtyři opékací otvory. Nejčastější jsou modely, které pojmou dva plátky chleba. Přístroje schopné opékat čtyři toasty naráz ocení zejména početnější domácnosti či méně trpěliví jedlíci. Topinkovače s jedním otvorem jsou užší a delší a jejich výhodou je, že kromě dvou kousků toastového chleba do nich můžete vkládat také jeden větší krajíc toho klasického. V praxi záleží jen na vás, jak často a v jaké míře budete topinkovač používat.

Kvalitu opékání toastů v obchodě nepoznáte, v tomto ohledu se musíte spolehnout na výsledky našeho testu. Zaměřte se tedy na výbavu, snadnost obsluhy a kvalitu zpracování. Standardem u většiny modelů je vyjímatelný tácek na drobky. Naprostá většina topinkovačů také nabízí funkci rozmrazování. Rošt na rozpékání pomůže s rozměrnějším pečivem. Umisťuje se nad opékací otvory, kde se kousky pečiva díky sálajícímu teplu propečou.

Užitečná může být možnost kontroly průběhu opékání (často nazývaná jako „Peek & View“). Po zmáčknutí tlačítka (nebo zdvižení páky) všechny toasty na chvíli vyjedou do horní polohy a vy můžete zkontrolovat jejich stav. Podle potřeby je možné opékání ukončit nebo nechat topinky zajet zpět. Topná tělesa při využití této funkce nepřestanou hřát, takže na rozdíl od funkce stop nedojde k přerušení programu.

Některé topinkovače umějí víc než jen opéct plátky chleba. Před samotným nákupem si rozmyslete, na co všechno chcete spotřebič využívat. K doplňkovým funkcím patří například opékání z jedné strany, které se hodí pro bagely či bagety, opakovaný ohřev již hotových topinek nebo nahřátí sendviče. Pokud ale neplánujete s topinkovačem experimentovat, bohatě vám vystačí základní model.

Doporučujeme, pokud je to možné, jednotlivé topinkovače prohlédnout na prodejně. Vlastnoručně si vyzkoušejte práci s topinkovačem, manipulaci s táckem na drobky, osahejte tlačítka a prohlédněte nastavení funkcí. Přístroj by se měl ovládat snadno a intuitivně a manipulace by měla jít hladce. V kamenné prodejně také můžete posoudit, zda má výrobek kvalitní provedení.

Problematickou oblastí topinkovačů, a moderních kuchyňských pomocníků vůbec, jsou použité materiály nebo jejich povrchová úprava. Materiály jako nerez nebo imitace hliníku jsou často velmi náchylné na ulpívající otisky prstů a šmouhy a jejich čištění může být náročné. Zrádné jsou hlavně oblasti v okolí tlačítek a ovládacích prvků. Z tohoto pohledu jsou nejpraktičtější přístroje s lesklou povrchovou úpravou, bez hrubých materiálů a také bez zbytečných záhybů a jiných míst, kde se mohou zachytávat nečistoty.

Databáze testovaných výrobků

Topinkovače (37 výrobků)
poslední aktualizace: 31.3.2022


Přihlásit