Jak vybrat topinkovač

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Aktualizováno: 26.12.2018

Opéct topinku nebo toast zvládne většina topinkovačů. Stačí jen najít to správné nastavení a můžete se těšit z dozlatova opečeného toastu. Některé modely koupíte za cenu, která se pohybuje v řádu stokorun, jiné stojí tisíce. Většinou platíte za design a bohatší výbavu. Hotový toast přitom často vypadá podobně.

Kvalitu opečení toastu v obchodě nepoznáte, v tomto ohledu se musíte spolehnout na výsledky našeho testu. Zaměřte se tedy na výbavu, snadnost obsluhy a kvalitu zpracování. Vyzkoušejte si manipulaci s táckem na drobky. U některých modelů se málo vysunují nebo je při jejich vyndávání zapotřebí větší síly, jiné jsou příliš mělké, a proto z nich drobky vypadávají. Dále doporučujeme osahat si tlačítka a vyzkoušet si nastavení programu, zvolení konkrétní funkce nebo vyjmutí toastu. Toast by měl v ideálním případě po ukončení programu vyskočit dostatečně vysoko a vyčnívat z přístroje tak, aby bylo možné vyjmout ho bez rizika poranění o rozpálený povrch.

Ve výbavě některých modelů naleznete funkci „Peek & View“, my ji nazýváme kontrola stupně opečení. Po zmáčknutí tlačítka (nebo zdvižení páky) všechny toasty na chvíli vyjedou do horní polohy, vy tak můžete zkontrolovat stav jejich opečení. Podle potřeby je možné opékání ukončit, nebo nechat topinky zajet zpět do opékací komory. Topná tělesa při využití této funkce nepřestanou hřát, takže na rozdíl od funkce stop, nedojde k přerušení programu.

Záleží jen na vás, jak často a v jaké míře budete topinkovač používat. Pokud máte doma velký počet hladových krků, vyplatí se vám nejspíš pořídit si model, který dokáže opéct více než dva krajíce najednou. Pozorně si proto zjistěte, jaké mají opékací šachty rozměry a prověřte maximální možný počet opékaných krajíců (zatímco do některých otvorů se vejde vždy jen po jednom plátku chleba, do jiných můžete vložit dva vedle sebe).

Topinkovače v dnešní době umí víc, než jen opéct topinku. Doporučujeme proto rozmyslet si před samotným nákupem, na co všechno chcete topinkovač využívat. K dalším nabízeným funkcímpatří například rozmrazení chleba, opečení lívance, bagelu, vafle, nahřátí sendviče nebo rozpečení pečiva. Poslední zmiňovaná funkce se hodí ve chvíli, když se vám doma nahromadí větší množství staršího pečiva. Ideální je pro tyto účely horní rošt, který se vysune nad opékací otvory. Na něj se pak mohou umístit kusy pečiva, které se díky sálajícímu teplu potřebně propečou.

U topinkovače nejspíš oceníte protiskluzové nožičky, ty vám dopomůžou k tomu, aby spotřebič stál na místě a necestoval svévolně po kuchyni. Ověřte si také, jestli má vámi vybraný model dostatečně dlouhý přívodní kabel, sami nejlépe znáte specifika vlastní kuchyně a rozmístění i vytížení zástrček.

Problematickou oblastí topinkovačů, a moderních kuchyňských pomocníků vůbec, jsou použité materiály nebo jejich povrchová úprava. Materiály jako například „nerez“ nebo imitace hliníku jsou často velmi náchylné na ulpívající otisky prstů a jejich vyčištění pak může znamenat nemalou námahu. Zrádné jsou výše zmiňované materiály hlavně v okolí tlačítek a jiných prvků pro nastavení, kde se jich uživatel dotýká nejčastěji. Z tohoto pohledu jsou nejvíce praktické kompaktní přístroje s lesklou povrchovou úpravou, bez hrubých materiálů a také bez zbytečných záhybů a jiných míst, které mohou tvořit takzvané pasti na špínu.

Databáze testovaných výrobků

Topinkovače (17 výrobků)
poslední aktualizace: 28.12.2018


Přihlásit