Právo: Odpovědnost za vady, záruka a NOZ

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2020 Obsah březnového dTestu

Publikováno v časopise 2/2014

Záruka v novém občanském zákoníku už v loňském roce stačila způsobit na české poměry nebývalý rozruch. Je tam, nebo není? Právníci se sice zcela neshodují, pojem zákonná záruka byste v zákoníku hledali marně, přesto určitě nebude tak zle, jak by se na první pohled zdálo. 

Odborníci se sice o záruku v novém občanském zákoníku přou, ale spotřebitelé i obchodníci musí jednat, nakupovat a prodávat. Ministerstvo spravedlnosti, ministerstvo průmyslu a obchodu, ale i dTest vidí obdobu staré zákonné záruky v ustanovení § 2165. To hlavní, co se změnilo, je terminologie. S výkladovými problémy a rozdílnou interpretací se ale nebudeme setkávat jen u práv z vad. Vyřeší je buďto novely zákona, nebo rozhodnutí soudu. Na obojí si nějakou chvíli počkáme.

Na „jakost při převzetí“ (§ 2161) se přejmenoval institut „shody s kupní smlouvou“ (§ 616 starého zákoníku), obsah ale zůstal zachován. Sporné ustanovení, ve kterém se skrývá to, co jsme dříve nazývali zákonnou zárukou, je v § 2165 a ten zní: „Kupující je oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době dvaceti čtyř měsíců od převzetí.“ Říkáte si, kde je problém? Že se tam píše, že svá práva můžete uplatnit dva roky, tedy stejně jako to bylo vždy? Ti, kdo s takovou interpretací nesouhlasí, tvrdí, že uvedená lhůta slouží k uplatnění práva ze špatné jakosti při převzetí. To znamená, že zboží sice můžete reklamovat ve dvouleté lhůtě, ale týká se to pouze vad, které na věci byly už v době převzetí. A právě tady se rozhořel spor doslova o slovíčko.

Jaké změny přináší nový občanský zákoník a na co má spotřebitel nárok? Odpoví náš článek.Přihlásit