Finance: Ručíme povinně a dráž

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 2/2014

Máloco vzbudí takové emoce, jako navyšování povinných plateb. Mezi takové můžeme počítat i povinné ručení – alespoň co se motoristů týká. A řada z nich si letos připlatí. V nejkřiklavějších případech můžou očekávat zdražení až o pětinu.

Zahraniční pojišťovny už několik let varují, že se ceny povinného ručení dostaly na nebezpečně nízkou úroveň. Údajně jim nestačí na pokrytí narůstajících škod a přitom jim konkurence nedovolí zdražovat. Došlo snad k něčemu podobnému také v Česku? Nikoliv. Přesto pojišťovny zahájily sebeobranné kroky – kvůli klesajícím ziskům.

Připravované zdražení má tentokrát celkem jasnou příčinu – nové zákony a povinnosti z nich vyplývající. Ty sice pojišťovnám nepřikazují zdražovat, ale objektivně jim navyšují nebo brzy navýší náklady. Nový občanský zákoník také přináší změnu v náhradách újmy. Mnohem šířeji je definováno, co všechno se vlastně újmou rozumí a širší je i seznam adresátů, pro něž je náhrada určena. Navíc zmizel strop pro jednorázové náhrady. Čistě prakticky – zlomit při nehodě nohu třeba profesionálnímu hokejistovi teď vyjde hodně draho, aniž by muselo jít o dlouhodobé komplikované léčení. Stačí, když budete nahrazovat jeho měsíční plat.

Nabízíme přehled změn u povinného ručení i srovnání nabídek na trhu pro modelové příklady.Přihlásit