Test AV receiverů 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2014

Nejste spokojeni s kvalitou reproduktorů vaší televize a rádi byste si do obývacího pokoje pořídili pořádný nový zvuk? V takovém případě máte několik možností. Sáhnout můžete třeba po sadě domácího kina nebo menší hi-fi soustavě. Pro náročné hudební a filmové nadšence je však pravděpodobně nejzajímavějším řešením AV receiver v kombinaci s kvalitní reprosoustavou dle vlastního výběru.

AV receivery jsou nástupci klasických domácích zesilovačů, oproti nim toho však umí mnohem víc. Jejich hlavní funkcí zůstává zesilování zvuku, zpracují však také obraz, přijímají rozhlas a naladíte s nimi i tisíce internetových rádií. Poradí si s prostorovým zvukem filmů, ale také s hudbou na USB discích, ve vašem počítači nebo v mobilních zařízeních připojených do domácí sítě. AV receiver zkrátka slouží jako centrální přípojné místo pro všechny audio/video přístroje v domácnosti. Veškeré zdroje zvuku do něj jednoduše zapojíte, on zvolený signál zpracuje, zesílí a pošle do připojených reproduktorů.

Jak dobře si se vším poradí, prozrazuje náš test AV receiverů, do kterého jsme zařadili sedmnáct přístrojů v cenovém rozpětí od sedmi do čtyřiadvaceti tisíc korun. Jedenáct dražších přístrojů je kompatibilních i s novějším systémem prostorového zvuku 7.1, který obsahuje sedm kanálů (číslo 1 pak značí reproduktor basů neboli subwoofer). Ostatní si rozumí „pouze“ s nejrozšířenějšími formáty pětikanálového prostorového zvuku 5.1. V laboratoři jsme otestovali AV receivery značek Yamaha, Pioneer, Marantz, Onkyo, Denon, Sony nebo Harman/Kardon.

Ukázalo se, že AV receivery mají různě výkonné zesilovače a rozdíly ve výstupu mohou být propastné. Každý přístroj si také jinak poradí s videem a některé modely se za chodu zahřívají na velmi vysoké teploty. Velký rozdíl jsme zaznamenali také ve spotřebě v režimu stand-by nebo vybavenosti jednotlivých testovaných modelů.


Testované výrobky - AV receivery (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

AV receivery (17 výrobků)
poslední aktualizace: 30.1.2014


Přihlásit