Financování ojetého vozu? Až 140 000 korun jen za poplatky!

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 21.1.2014   

V loňském roce dTest zahájil tažení proti nepřiměřeně vysokým poplatkům za sjednání úvěrů na ojeté automobily. Home Credit, který je jedním z poskytovatelů takových úvěrů, teď žaluje svoji klientku a vymáhá po ní mimo jiné i poplatek ve výši téměř 140 000 korun.

Na poradnu dTestu se obrátila paní Iveta, která si koupila v autobazaru AAA Auto osobní automobil a částečně jej financovala úvěrem od společnosti Home Credit. Vůz byl bohužel po třech dnech zničen při autonehodě a Home Credit nyní požaduje nejen doplacení kupní ceny, ale také téměř stočtyřicetitisícový poplatek za poskytnutí úvěru a 50 tisíc za jeho předčasné splacení. Navíc klientku žaluje. Vůz byl havarijně pojištěn, přímo úvěrovou smlouvou, ale pojistka kryje pouze cenu vozu. Úvěr byl však při koupi uměle navýšen o nemravně vysoké náklady na jeho sjednání, které má klientka Home Creditu uhradit v plné výši.

Výše „poplatku“ je zcela ohromující, dTest proto zjišťoval, co konkrétně se za ním skrývá. Na výzvu našich právníků ze září loňského roku Home Credit odpověděl, že poplatek pokrývá zejména provizi pro zprostředkovatele úvěru, kterým je autobazar. To samé potvrdila i společnost Essox, která rovněž podobné úvěry poskytuje. Další položka, kterou Home Credit požaduje, je ve vyúčtování a ve smlouvě nazvána jako "marketingová akce" a je účtována v případě předčasného splacení, například u pojistné události paní Ivety. Poplatek tak plní faktickou funkci pokuty, která má zjevně zabránit klientovi v předčasném splacení úvěru, na což má jinak dle zákona nárok.

V současné době spor řeší Obvodní soud pro Prahu 8, k němuž Home Credit žalobu podal. Požadavky Home Creditu jsou dle názoru našich právníků skutečně nemravné. Žalovaná dostala radu, jak má podat odpor a jakou argumentaci použít. Pevně věříme, že s naší pomocí u soudu uspěje. Rozhodnutí soudu by přineslo naději i dalším podobně postiženým klientům, po kterých úvěrové společnosti vymáhají nesmyslně vysoké poplatky.
 


Přihlásit