Za nezávislost dTestu bych dal ruku do ohně

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Nový vedoucí redakce dTestu Daniel Pavlis v rozhovoru odhaluje, co má redakční práce společného s hokejem, jaké testy dTest chystá v nejbližších měsících a další zajímavosti.

Daniel Pavlis (1985) vystudoval žurnalistiku a mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pět let působil jako redaktor, reportér a komentátor Redakce sportu České televize. Další pracovní zkušenosti sbíral jako manažer komunikace ve společnosti prodávající doplňky stravy. Od září 2013 vede redakci časopisu dTest. Ve volném čase se věnuje mimo jiné lednímu hokeji, v juniorském věku působil i v prvoligovém týmu Berouna.

Co by se vám vybavilo, kdyby před vámi před rokem někdo zmínil slovo „dTest“?

Vybavil by se mi určitě časopis a skvělý projekt, který má ambici pomáhat lidem - především v oblasti testování výrobků a rad, jaké výrobky si koupit, na které si dát pozor, kterým se vyhnout. Znal jsem značku dTest, měl jsem časopis v ruce, znal jsem ho i od kamarádů a z médií.

Co se vám při zmínce o dTestu vybaví dnes?

Velká zodpovědnost a spousta práce, která je za tím, co člověk vidí, když dostane do ruky hotový časopis. Přesouvám se z pozice člověka, který v časopise hledá „svůj“ test a výrobek, který si přál, do pozice člověka, který řeší, jak udělat, aby lidé dostali, co chtějí. Samozřejmě to není vždy jednoduché. Spousta testů probíhá v mezinárodní spolupráci, je potřeba dlouhodobého plánování, nikdy se do testu nedostanou všechny výrobky na trhu… Řeším i to, jak obšírné informace zveřejnit třeba v tabulkách, protože někomu stačí „tenhle výrobek obstál, můžete ho koupit“ a někdo zase hledá veškeré nuance a detaily, pro které je prostor třeba na webu v rámci bohaté on-line databáze. Pro spotřebitele velmi užitečný web je pro mě dnes určitě další věcí, se kterou je dTest neodmyslitelně spojený.

Hrál jste na vysoké úrovni lední hokej a tomuto sportu se věnujete do dneška. Co vám sport dal pro novinářskou kariéru?

Férovost, disciplínu, zodpovědnost a schopnost pracovat pro tým. Jako brankář jsem to měl vždycky trochu těžší, člověk si nesmí dovolit chybu a je tou poslední instancí, v čemž vidím určitou paralelu s pozicí vedoucího redakce. Určitě se mě drží smysl pro fair play, někdy je to u mě až taková naivita, ale férovost je prostě důležitá vlastnost, které se drží i dTest. Hokej mě naučil také zodpovědnosti a smyslu pro disciplínu. Jako brankář jsem byl zodpovědný za výsledek týmu, tréninkům a zápasům se podřizovalo všechno – životospráva i volný čas. Teď už se nepotím několikrát týdně na ledě, ale tenhle přístup se mi hodí.

Jak moc se dTest liší od jiných médií, s nimiž máte pracovní zkušenost?

Z mého pohledu se liší hodně. Na rozdíl třeba od televize, kde se jede hodně ze dne na den, v dTestu řeším dlouhodobé plánování a projektové řízení i na rok dopředu. dTest se ale od jiných médií liší i svým posláním, je na něj pohlíženo jinak než na klasická média.

Můžete popsat, jak vlastně práce redakce dTestu vypadá a z čeho se skládá?

Rozhodně si nepředstavujte, jak s kolegy ochutnáváme potraviny a vysáváme koberce v kanceláři ve snaze zjistit, který vysavač funguje nejlépe. My se spoléháme na objektivní výsledky z nezávislých laboratoří a naše práce je o rešerších, konzultacích s odborníky, vytažení toho nejpodstatnějšího z laboratorních zpráv a jejich srozumitelná interpretace. Prakticky pořád se něco děje, kromě časopisu je tu publikace na webu, aktualizace databází… Když bych měl shrnout jeden měsíční cyklus, tak nejdříve je potřeba postavit obsah časopisu na základě dlouhodobého plánu, rozdělit si práci a dát dohromady dostupné výsledky. Pak se pracuje na jednotlivých testech i dalších článcích, do toho se odpovídá na dotazy spotřebitelů či výrobců a prodejců, je-li potřeba. Následuje grafický zlom, korektury a tisk, po kterém přijde krátký moment úlevy. Pak je třeba vše publikovat na webu a celý proces startuje zase od začátku…

Jak se po tom všem vyrovnáváte s kritikou od výrobců nebo distributorů, jejichž výrobky v testu neuspěly?

Každý to pochopitelně vidí ze svého úhlu pohledu. Pro nás je důležitý spotřebitel a jeho ochrana. Podnětům od výrobců se nebráníme, nicméně jejich reakce někdy nebývají příliš konstruktivní a dobře míněné. Místo aby se snažili problém řešit ve prospěch lepší kvality výrobků a kultivace prostředí, ve kterém žijeme, bagatelizují výsledky testu a snaží se nás „nachytat“ na detailech. Což je samozřejmě věc, která člověka mrzí, protože je za tím spousta práce a za nezávislost dTestu bych dal ruku do ohně.

Přichází kritika i od čtenářů a čtenářek?

Občas ano, ale často se z toho spíš vyklube prodejce, který má problém se špatnými výsledky. U čtenářů jde většinou o to, že chtěli v testu vidět nějaký „svůj“ výrobek a on tam není. Mojí ambicí je lidem vysvětlovat, jak postupujeme při výběru výrobků do testu, jak hodnotíme, jaká jsou kritéria a že nejde brát vše černobíle. I na to se čtenáři někdy ptají, a proto momentálně v časopise vychází seriál ze zákulisí dTestu. Někdo interpretuje naši tabulku jako „první, poslední a mezitím nic“, což nejde. Tabulka je pomocník, který obsahuje tvrdá data a může pomoci s výběrem. Co je ideální pro jednoho člověka, nemusí být ideální pro druhého, ale to my zohlednit nedokážeme. Pro nás je důležité, aby testované výrobky splňovaly normy, byly bezpečné a kvalitní. Soustředíme se na tvrdá data, která nejde ovlivnit a na jejichž základě se spotřebitel může rozhodovat.

Jak rozhodujete, které testy se budou dělat?

Tady se asi nejvíc rozchází představa čtenářů s tím, jaká je praxe. Snažím se a maximálně se budu snažit vycházet vstříc požadavkům a přáním, o kterých nám naši předplatitelé dávají vědět prostřednictvím odpovědí v dotaznících. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že testování je dlouhodobou záležitostí a některé věci nelze do testování zařadit vůbec, protože jsou prostě netestovatelné. Dalším důležitým kritériem je, jestli je test zajímavý i pro naše zahraniční partnery, popřípadě zda test už je v testovacím plánu mezinárodních organizací. Testy se dělají ve spolupráci, jinak by to bylo finančně neúnosné. Jiná situace je třeba u testů potravin, kde je asi největší prostor potkávat se s tím, co chtějí předplatitelé a čtenáři

Jaká přání předplatitelů se naplní v nejbližších měsících?

Z potravin se chystáme testovat třeba mléko a oleje, dvě dlouhodobě velmi žádané komodity. V segmentu elektroniky je stále zájem o televizory, chytré mobilní telefony nebo fotoaparáty. Tyto testy můžeme slíbit a chystáme i pravidelné aktualizace naší online databáze během roku. Motoristé se můžou těšit na každoroční testy letních i zimních pneumatik, kutilové se dočkají žádaných akumulátorových šroubováků a sekaček. U malých a velkých spotřebičů nabídneme vše, co patří mezi nejžádanější testy – myčky, pračky, chladničky, vysavače nebo žehličky.

Přihlásit